Foto: © Seskim Photo [Imago Images]
Sahada oyunun kaderini belirleyen oyuncu pozisyonları ile ilgili birçok farklı görüş bulunsa da genel olarak orta saha oyuncuları oyunun kalbi olarak kabul edilir. Orta saha oyuncularının sahadaki rolü ve önemi, futbolun taktiksel yönünü ve oyunun dinamiklerini derinlemesine etkiler. Orta saha oyuncuları, futbol sahasının merkezinde yer alıp hem savunma hem de hücum anlarında takımlarının anahtar oyuncuları olurlar.

Oyunun akışını belirlemek, takımı hem hücumda hem de savunmada desteklemek, pas yetenekleri ve taktiksel esneklik gibi özelliklerle orta saha oyuncuları, takımlarının başarısını etkileyen en önemli oyunculardır. Onların sahadaki etkileri, takımın performansını büyük ölçüde belirler ve futbolun heyecanını artırır. Bir futbol takımının dengeli ve başarılı bir şekilde performans göstermesi için, orta saha oyuncularının bu önemli rolünü anlamak ve değerini bilmek gerekmektedir.

Bu doğrultudaki yazımda ligimizdeki bütçe dostu ve puan getirisi yüksek olabilecek orta saha oyuncularını sizler için derledim.

Tolga Ciğerci – 2.530.000

Türk futbolunun yetenekli orta saha oyuncularından biri olarak bilinen Ciğerci, ligimizde Galatasaray, Fenerbahçe ve Başakşehir gibi takımların formalarını giydi. Geçen yılın ilk yarısını geçirdiği Ankaragücü’ne geri dönen 31 yaşındaki yıldız isim, oynadığı dönemlerde istikralı performansıyla dikkat çekmekteydi. Geçen yılın ilk yarısında Ankaragücü formasıyla 16 maça çıkan Ciğerci, 2 gol atıp 3 asist yaparak 7.14 reyting ortalaması yakalamıştı. Bu yıl da oynadığı 6 maçta 1 gol 1 asistlik katkı veren başarılı orta saha, 7.38 reyting ortalamasına ulaştı. Emre Hoca’nın gelişi ile birlikte geriden oyun kurulumuna daha çok katkı vermesini beklediğim Ciğerci, fayda maliyet açısından tercih edilebilecek isimlerin başında gelmektedir.

9 Ekim 2023 mevki değişikliği: 6 futbolcunun mevkisi güncellendi!

Forum sayfasımızda yapılan tüm öneriler ve kendi listemizde olan isimler belli kriterler ışığında değerlendirildi. 6 futbolcunun mevkisi güncellendi!

Devam oku...

Salih Uçan – 4.410.000

Yüksek fiyatlarından dolayı, üç büyüklerde oynayan futbolcuları kadrolarımıza katmak bir hayli zor olabiliyor. Ancak istisnai isimler de mevcut. Bu istisnalardan bir tanesi de Salih Uçan. Geçen yıldan bu yana Beşiktaş’ın değişilmezlerinden biri olan Uçan, uygun maliyeti ile de birçok menajerin kadrolarında yer verebileceği bir isim olarak karşımıza çıkıyor. Beşiktaş’ta yakın dönemde yaşanacak değişimler ile birlikte formunu daha üst seviyelere çıkarmasını beklediğim milli futbolcu, şu ana kadar da hiç kötü olmayan bir performans ile 7.21 reyting ortalaması yakaladı. Bu performansını gün gün artırmasını beklediğim Uçan, kadrolara yazılabilecek alternatifler arasında yer alabilir.

İsmail Yüksek – 3.740.000

Salih gibi bir diğer istisnai isim de İsmail Yüksek. Sezona müthiş bir giriş yapıp rakiplerine kabus olan Fenerbahçe’nin gölgede kalan isimlerinden biri olan Yüksek, istikrarlı oyunu ile menajerlerin yüzlerini fazlasıyla güldürdü. Kırmızı kart gördüğü Ankaragücü maçını bir kenara koyacak olursak, genç oyuncu maliyetine göre oldukça iyi katkılar getiren isimler arasında kendisine yer buldu. Ne kadar skordan uzak olsa da yararlı oyunu ile birlikte iyi reyting alan Yüksek, sezon boyunca da bu grafiğini devam ettireceğe benziyor.

Joao Novais – 4.270.000

Ligimizin önemli isimlerinden biri olan Novais, geçmiş yıllardaki performansını yavaş yavaş sahada göstermeye başladı. Alanyaspor’un hücumlarına yön veren Portekizli orta saha, 8 maçta 3 gol 1 asist üreterek skora olan yakınlığını da gözler önüne serdi. Sezonun devamında hem oyun olarak hem de skor katkısı olarak öne çıkacağını düşündüğüm yıldız orta saha, kadrolarda yer verilebilecek isimler arasında kendisine yer bulabilir.

Fiyat/Performans bazında bekleneni veremeyen futbolcular - Hayal kırıklığına uğrattılar!

Henüz gol veya asist katkısı veremeyen Piatek, 27.000.000 değerini dahi görmüştü. Ona yatırım yapan menajerlerini hayal kırıklığına uğrattı ve 7 haftada sadece 25 puan toplayabildi.

Devam oku...

Dal Varesanovic – 1.290.000

Bu sezonki oyunu ile herkesi şaşırtan Çaykur Rizespor’da bunu sağlayan temel aktörlerden biri de 22 yaşındaki genç Bosnalı. Liverpool altyapısında yetişen genç yıldız, Rizespor gibi sezona iyi bir giriş yaparak başladı. Oynadığı 8 maçta 2 gol 1 asistlik katkı sağlayan orta saha, sezonun geri kalanında bu performansını çok daha yukarılara taşıyacaktır. Sezon boyunca iyi performans göstermesini beklediğim Rizespor’un değişmezlerinden biri olacağını düşündüğüm Varesanovic, oldukça uygun olan maliyeti ile de tercih edilebilecek isimlerin başına yazılabilir.

 

 

Yazar: Yavuzhan Çürük

Tüm makaleler Yavuzhan Çürük »