Comunio kullanıcısı haftalık kadro kurarken nelere dikkat etmeli? Spor yorumcusu Oğuz Oruç konuyu tüm detayları ile kaleme aldı. Bu hafta sonunu boş geçireceksiniz diye üzülmeyin, bu makale sizi yine Comunio’nun yeşil dünyasına çekecek! İyi okumalar…

Sevgili Oğuz Oruç’a teşekkürlerimizi sunarız…

 

MAÇ FİKSTÜRÜ

Takım sahiplerinin bulundukları ligde zirveye oynayabilmesi için kadrolarında olan futbolcuları doğru bir şekilde ilk 11’de kullanması çok önemlidir. Haftanın maç fikstürü bu ilk 11’i oluşturma konusunda oyuncuların bakması gereken ilk sayfa olacaktır. Kadrom tamamen elimdeki en değerli oyunculardan oluşmalı düşüncesi yerine maç fikstürüne göre daha yüksek puan getirebileceğini düşündüğünüz oyuncuları ilk 11’e yerleştirmenizi tavsiye ederim.

RAKİPLER

Elinizde bulunan futbolcu grubunun o hafta oynayacakları rakipler hakkında bilgi sahibi olmak takımınızın kazanacağınız puanı maksimum seviyeye çıkarabilmek için çok önemlidir. Futbol takımca oynanan ve takımı bir bütün kabul ederek puan veya puanlar kazanılan bir spor olduğu için oynayacak futbolcunuzun rakibini de takip edip ona göre hamlelerinizi yapmanız gerekir.

TAKIMINIZDAKİ EKSİKLER

Kadronuzda bulunan futbolcu grubunun o haftaki maçlarda oynayıp oynayamayacağını sık bir şekilde kontrol etmek gerekir. Maçlarda sakatlanan veya kulüpler tarafından resmen açıklanan sakat oyuncular ile cezalı oyuncuları Comunio sizler için simgelerle eksik olduğunu anlatıyor ancak her kulüp açıklama yapma konusunda istenildiği gibi şeffaf olmadığı için kadronuzda bulunan oyuncuların yakın takipçisi olmakta fayda var, sürpriz sonuçlarla karşılaşmamak için bunu yapmalı Comunio oyuncuları.

TAKIMLARDAKİ EKSİKLER

Comunio’daki takımınızdaki eksikler kadar Süper Lig’deki takımların o maç haftasındaki eksikler de Comunio’da toplayacağınız puanları etkileyebiliyor. Kadronuzdaki önemli bir oyuncunuzun saha içinde iyi anlaştığı ve onun sayesinde puanlar kazandığı bir takım arkadaşı o haftaki maçta forma giyemezse elinizdeki oyuncunun alabileceği puanı düşürebilir, hafta başında kadronuzu kurarken yalnızca elinizdeki futbolcuların durumlarına değil, beraber oynadığı takımdaki tüm eksiklere bakmak gerekir.

RAKİPTEKİ EKSİKLER

En az kendi takımınızdaki eksikleri belirlemek kadar o hafta futbolcularınızın rakip olacağı takımlardaki eksikler de sizin haftalık puan tablosundaki yerinizi etkiliyor. Rakipteki önemli oyuncuların eksikliği takımınızdaki futbolcuların ekstra bir performans gösterip daha yüksek puanlar kazanmanıza yardımcı olacaktır.

FORM DURUMU

Comunio’da oyuncu alışı veya satışı yaparken de dikkat ettiğimiz gibi bir futbolcuyu ilk 11’e dahil ederken oyuncunun son haftaki form durumuna dikkat etmeliyiz. Form olarak son haftalarda kendini ön plana çıkarabilen her futbolcu kadro içinde size daha rahat hareket etme imkanı sunar. Hatta daha da bilinçli bir Comunio oyuncusu olmalıyım diyorsanız futbolcunuzun o maç haftasında deplasmandaysa son deplasmanlardaki form durumuna, o maç haftasında iç sahadaysa son iç saha maçlarındaki form durumuna da dikkat etmenizi şiddetle öneririm.

GEÇMİŞ MAÇLAR

Bazı futbolcuların bazı takımlara karşı şansı çok tutar, o takıma karşı oynadığı maçlarda iyi skor istatistikleri yakalar ve ekstra bir motivasyon ile sahaya çıkar. Kadronuzdaki futbolcularının o maç haftasındaki rakiplerine karşı geçmişteki maçlarda neler yaptığını, kaç puan topladığına bakmak gerekir. Bu şekilde kadroda bulunan bir veya birden fazla ismi aynı maç haftasında denk getirdiğinizde, alabileceğiniz her ekstra puan katkısı sizi oynadığınız ligde birinci olmaya daha da yakınlaştırır.

KARŞISINDAKİ FUTBOLCU

Futbol takımca hareket etme sonucunda sahada puan veya puanlar kazanılan bir spor ancak Comunio’da ilk 11’e yazdığınız futbolcudan alacağınız puanlarda takım oyunu kadar oyuncunun bireysel çabası ve etkinliği de rol oynuyor. Bu yüzden futbolcularınızın o maç haftasında rakip takımdan hangi futbolcuya karşı oynayacağı ve bu eşleşmenin nasıl bir sonuç doğurabileceğini öngörmek takımınız ile o maç haftasında kazanabileceğiniz puanları doğrudan etkiliyor. Rakip takımda sizin oynatacağınız oyuncu karşısında oynaması beklenen muhtemel oyuncu herhangi bir nedenden ötürü o maçta oynayamayacak durumda ise ekstra puan kazanmak için önemli bir fırsat elde etmiş oluyorsunuz.

TEKNİK DİREKTÖR TERCİHLERİ

Comunio internet üzerinden belli bir veritabanı ile oynanan bir oyun olsa da oyundaki puanlama sistemi gerçek maçlara ve gerçek fikstüre dayandığı için Süper Lig’deki birçok faktör doğrudan Comunio’daki puanlamayı etkileyen faktörlerden oluyor. Süper Lig içindeki teknik direktörlerin ellerindeki futbolcu grubuyla ilgili tercihleri sizin o maç haftasındaki kuracağınız kadroyu doğrudan etkiliyor. Herhangi bir sakatlığı veya cezası olmamasına rağmen tamamen teknik direktör tercihi ile bir oyuncu o maç haftasında ilk 11’deki yerini kaybedebiliyor ve bu Comunio oyuncuları için beklenmedik bir puan kaybına sebebiyet verebiliyor. Saha içi ile Comunio arasındaki bu dengeyi oturtmak için sıkı bir oyuncu ve takipçi olmanız gerekiyor.

OYNAYACAĞINIZ FORMASYON

Hafta başlarken oyuncu seçimleriniz kadar oyuncuları haftaya hangi formasyon ile başlayacağınız da önem arz ediyor. Comunio’da ilk 11 haricinde oyunculara tanınan 4 yedek hakkı bu konuda ilk 11’den bağımsız bir şekilde önemli bir konu. Ben Comunio oyuncularına bu 4 yedek hakkı da boş bırakmamanızı öneririm ancak bir mevkide elinizdeki tüm oyuncuların iyi bir puan getireceğine inandığınız durumlarda da yedek kullanmadan hepsine ilk 11’de yer verebilirsiniz.

HAKEMLER

Türkiye’de oynanan maçlarda oyuncuların performansı kadar hakemin de performansı Comunio’da alınacak puanları etkiliyor. Futbolcularınızın o maç haftasında oynayacakları maçlarda düdük çalacak hakemlere bakıp hakemlerin genel olarak kart istatistiklerine dikkat etmek gerekiyor. Haftalık kadronuz içinde kırmızı kart gören bir futbolcu sizin bütün kadro dengenizi değiştirebilir bu yüzden mutlaka oyuncuların kart görme riski kadar maçtaki hakemlerin de kart istatistiklerine göre hareket edilmeli.

HİSLERİNİZ

Comunio tamamen istatistiklere ve gerçek verilere dayanan bir oyun olsa da bu oyunu tamamen robotik bir şekilde veya tamamen kuralına göre oynamak önünüze gelen burnunuzun dibinde duran bazı fırsatları kaçırmanıza neden olabilir. Bu yüzden de Comunio’da kadronuzu kurarken hislerinizi de işin içine dahil etmenizi öneririm. Kadronuzda olan herhangi bir X futbolcusu yukarıda saydığımız kriterlere göre hiçbir şekilde ilk 11’i hak etmese de o X futbolcusuna karşı ‘’Bu hafta X kesin patlama yapacak’’ hissiyle çok sürpriz puan katkıları elde edebilirsiniz. Bu tamamen sübjektif bir kıstas, her zaman sizi doğruya veya iyiye ulaştırmaz ancak o maç haftasında elde edebileceğiniz bir ekstra katkı ile oynadığınız ligdeki dengeleri değiştirebilir.

 

Sen de Comunio heyecanına ortak olmak istiyorsan -> tıkla!

 

Yazar: Yusuf Yıldırım

Tüm makaleler Yusuf Yıldırım »