Foto: © Gaziantep FK / [Cemil İbrahim Cansız]
Değerli Comunio Magazin Okurları,

3 gün önce sosyal medya hesaplarımızdan duyurusunu yaptığımız yeni konseptimiz YAKIN MARKAJ‘da futbolcular ile söyleşinin ilk bölümü ile karşınızdayız. Bu projede Comunio kullanıcılarının ve Magazin okurlarının merak ettiği soruları sorarak, futbolcuları daha yakından tanıma fırsatı elde edeceğiz. Sıkı bir Comunio menajeri olan Sevgili Günay Güvenç’e bizi kırmayıp projemize katıldığı için teşekkürlerimizi iletiyor, söyleşimize geçiş yapıyoruz. Keyifli okumalar dileriz.

 

Comunio: Merhaba Günay,
öncelikle bizi kırmayıp davetimize icabet etmen sebebiyle, Comunio ekibi olarak teşekkür ederiz. Yoğun bir dönemden geçiyorsunuz. Nasılsın, neler yapıyorsun? Yaklaşık üç buçuk senedir Gaziantep’tesin. Gaziantep’te yaşam nasıl geçiyor senin adına?

Günay Güvenç: Bende ilk konuğunuz olarak davetiniz için teşekkür ederim. Yeni projeniz hayırlı olsun. Gaziantep’e alışmam fazla zaman almadı. Şehre ve kulübe çok çabuk adapte oldum ve burada ailemle beraber çok mutluyuz. Sosyal aktiviteler ve çocuklar için olan imkanlar çok fazla. Şehirdeki insanlar çok sıcakkanlı. Burada bana olan sevgiyi görmek, hissetmek beni ve ailemi çok mutlu ediyor.


 

Comunio: Dilersen ekibimizin hazırladığı sorulara geçmek isterim. Kariyerinde beraber oynadığın en yetenekli ve kısıtlı yeteneğe sahip oyuncular kimlerdi?

Günay Güvenç: Çok yetenekli futbolcularla oynadım. Bunlar arasında Oğuzhan Özyakup, Atiba, Quaresma, Demba ba, Mario Gomez, Moussa Sow gibi pek çok oyuncu vardı ancak Veli Kavlak ve Jose Sosa benim için farklıdır. Sosa’yı hayranlıkla izliyordum ve bence yaşı ilerlemesine rağmen hala çok iyi bir seviyede. Veli Kavlak ise sahada o hırsıyla, ısrarıyla takım oyununa olan katkısıyla beni çok etkilemişti fakat maalesef kendisi omuz sakatlığı yüzünden futbola hala geri dönemedi.

Saf yetenek olarak düşük seviyede oyuncularda çok vardı ama yetenek olmadan da futbolda başarılı olma imkanı var. Genelde Almanlarda çok oluyor. Topla hareketleri belki yapamaz ama futbolda topsuz koşular, verdiğin paslar, koşu mesafeleri, sprint sayıları, topa karşı defans gibi bunları çok iyi seviyede yaptığın zaman yetenek fazla önem taşımıyor. Mesela Olcay Şahan öyle bir oyuncuydu. İnanılmaz bir oyun zekası, hisleri, koşuları, alan boşaltmaları vardı ama yetenek olarak çoğundan daha az yetenekliydi. Çokta başarılı bir kariyere sahipti Olcay abi.


 

Comunio: Süper Lig’de en beğendiğin yerli ve yabancı futbolcular kimler?

Günay Güvenç: Türk ve yabancı olarak beğendiğim çok sayıda oyuncu var. İsim vermek gerekirse yabancılardan Sosa, Nwakaeme, Bakasetas, Maxim, Josef De Souza ve Edin Visca’yı çok beğeniyorum. Türk isimlerden Muhammed Demir, Tolga Ciğerci, Oğuzhan Özyakup, Gökhan Töre, Umut Güneş ve Kartal Kayra Yılmaz diyebilirim.


 

Comunio: Süper Lig’de ve Avrupa’da en beğendiğin meslektaşlarını sorsak?

Günay Güvenç: Süper Lig kalite seviyesi yüksek kalecilerden oluşuyor ve birçoğunu beğeniyorum. Mesela Muhammed Şengezer’in daha çok oynadığı takdirde daha da iyi olacağını düşünüyorum. Diğerlerini söylemeye gerek yok çok iyi Türk kalecilerimiz var. Avrupa’da ise Manuel Neuer’i çok beğeniyorum.


 

Comunio: Kariyerinde çok iyi yerlere geleceğini düşündüğün fakat beklenen çıkışı bir türlü yapamayan futbolcu?

Günay Güvenç: Muhammed Demirci’nin çok iyi yerlere geleceğini düşünüyordum çok yetenekliydi. Ama bazen sadece yetenek yeterli olmuyor, o yaşlarda doğru şekilde yönetilmek ve yönlendirilmekte gerekiyor. Maalesef o sıçramayı yapamadı ama bence hala iyi yerlere gelebilir.


 

Comunio: Savunmada ‘’O’’ olursa daha rahat oluyordum/oluyorum dediğin savunmacı?

Günay Güvenç: Beşiktaş’ta Sivok ile oynadığım zamanlarda kendimi hep daha iyi hissediyordum. Çok iyi bir stoper ve kişiliğe sahipti. Bana güven veriyordu. Şimdi ise aynısını Steven Caulker için hissediyorum.


 

Comunio: Futbolcu olmasaydın hangi mesleği yapardın?

Günay Güvenç: Sanırım tenis oynardım.


 

Comunio: Takım içinde en iyi anlaştığın arkadaşın kim?

Günay Güvenç: Herkesle aram iyi diyebilirim. Çok şükür takımda arkadaşlık bağlarımız çok kuvvetli. Ailecek herkesle çok iyi vakit geçiriyoruz.


 

Comunio: İdolün hangi kaleci?

Günay Güvenç: Aktif kaleciler içinde Manuel Neuer, emekliler içinde Gregory Coupet’i çok beğeniyordum.


 

Comunio: Kaleci olmasaydın hangi mevkide oynamak isterdin?

Günay Güvenç: 10 numara veya stoper olurdum. Altyapıda iki pozisyonda da oynamışlığım vardır. (Gülüyor)


 

Comunio: Ülkemizdeki genç kaleci jenerasyonu hakkında ne düşünüyorsun?

Günay Güvenç: Evet çok genç ve çok yetenekli kalecilerimiz var. Onlara sahip çıkmamız ve ayaklarının yere sağlam basmasını sağlamalıyız. İyi oynadığı maçlarda göklere çıkarıp kötü oynadığı maçlarda yerlere vurmamamız lazım ki daha iyi yerlerde bizi temsil edebilsinler. Sosyal medya bu konuda maalesef çok olumsuz etkiliyor. Milli takımımızda hangi takımın taraftarı olursan ol kim oynuyorsa tek bayrak olup ona sahip çıkmamız lazım. Diğer ülkelerde de iki üç tane iyi kaleci oluyor ama milli takımda kim oynuyorsa ona saygı gösterip destek olunuyor. Maalesef bu durum bizde böyle değil. Bu sağlıksız anlayıştan kurtulmamız gerekiyor.


 

Comunio: Sumudica hakkında görüşlerini merak ediyoruz. Süper Lig’e yeni yükselmiş bir takımı, pek tercih edilmeyen farklı bir oyun formasyonu ile ligin kalıcı üyeleri arasına girmesine katkı sağladı. Ve tabii medyada da çok fazla gündeme gelen bir isimdi. Genel itibariyle nasıl bir kişilikti? Oyuncularla iletişimi, futbol anlayışı ve antrenman alışkanlıkları hakkında neler söylemek istersin?

Günay Güvenç: Sumudica çok farklı karaktere sahip bir hoca. Ya seversin yada sevmezsin ortası yok. Burada başarılı olduktan sonra kulüp farklı bir yol çizdi ve ayrıldı. Hala görüşüyoruz. Bakalım Malatya’da neler yapacak.


 

Comunio: Comunio’da kaç puanda ve liginde kaçıncı sıradasın?

Günay Güvenç: 20. Hafta itibariyle kendi ligimde 1288 puan ile 1. Sıradayım.


 

Comunio: Comunio’da son transferin kim?

Günay Güvenç: En son Trabzonspor’dan Kouassi’yi transfer ettim. (Gülüyor)


 

Comunio: Comunio takımında en fazla puan toplayan futbolcu?

Günay Güvenç: Şuan en fazla puan katkısı Edin Visca’dan geldi. En başından beri kadromda istediğim oyuncuydu zaten. (Gülüyor)


 

Comunio: Comunio takımında Günay Güvenç sende mi? Sende değilse kaleni kime emanet ediyorsun?

Günay Güvenç: (Gülerek) Kendi ligimde ben maalesef kalemde değilim. Beni ağabeyim transfer etti ve az puan aldığımda bana söyleniyor. Benim kalemde Munir ve Lis var.


 

Comunio: Maç sonları puanına bakıyor musun? Puanlarından memnun musun?

Günay Güvenç: Eve gidince bakıyorum tabiki puanıma. Geçen sezon puan anlamında biraz daha iyiydim galiba ama geri kalan maçlarda o açığı kapatıp üstüne çıkacağım İnşallah.


 

Comunio: Avrupa’da hangi takımda forma giymek isterdin?

Günay Güvenç: Hayalim her zaman İnter Milan forması giymekti. Çok sevdiğim ve çocukluktan beri taraftarı olduğum takım.


 

Comunio: Maça çıkmadan önce yaptığın bir totem var mı?

Günay Güvenç: Totemlere fazla inanmıyorum. Yaptığım sadece maçtan önce kızlarımla görüntülü
konuşmak.


 

Comunio: Atmosferinden en fazla etkilendiğin deplasman?

Günay Güvenç: Beşiktaş, Göztepe, Trabzonspor ve Galatasaray deplasmanları çok zor oluyor. Taraftar baskı çok fazla ama bir o kadar da keyifli. Futbol taraftarlarla güzel onlar olmadan olmaz.


 

Comunio: Mesut Özil’in golünden sonra soyunma odasına giderken ne konuştunuz?

Günay Güvenç: Mesut Özil’e maçın devre arasında ‘’Bu şutu Türkiye’de yapmak için bula bula beni mi buldun’’ dedim. Çok ilginç bir tekniğe sahip. Kalede çaresiz kalıyorsun.


 

Comunio: Hangi futbolcunun şutları seni zorluyor?

Günay Güvenç: Ghezzal’ın şutları çok iyi. Alanya’dan Papis Cisse de beni çok zorluyordu.


 

Comunio: Son dönemde en çok dinlediğin Türkçe şarkı nedir? Hangi şarkı türünü daha çok dinlersin?

Günay Güvenç: Müzikte aslında kulağa hoş gelen herşeyi dinliyorum. Ama daha çok türküleri seviyorum diyebilirim. Güler Duman, Mustafa Özarslan, Engin Nurşani, Nigar Muharrem gibi sanatçılar olur genelde listemde.


 

Comunio: Gaziantep mutfağında en sevdiğin yemek hangisi? Ve bu kadar zengin mutfağa sahip bir şehirde formunu korumayı nasıl başarıyorsun?

Günay Güvenç: Gaziantep’te her yemek ayrı bir güzel ama Alinaziği çok seviyorum. Formda kalabilmem için de haftada sadece bir kere yiyebiliyorum ama herkese tavsiye ederim. (Gülerek)


 

Comunio: Günay bizi kabul ettiğin ve vaktini ayırdığın için çok teşekkür ederiz. Sezonun kalanı umarız senin ve takımın adına çok başarılı geçer.

Günay Güvenç: Rica ederim. Size de Comunio sezonunda başarılar diliyorum. İyi akşamlar.

 

Başarılı file bekçisi bir okurumuza kendi formasını hediye edecek. Bunun için yapmanız gereken herhangi bir sosyal medya hesabınızdan (Facebook, Twitter, Instagram) röportaj içerisinde en ilginç bulduğunuz soru-cevap bölümünü bizim sosyal medya hesabımızı etiketleyerek (@comuniosuperlig) ve makale linkimizi paylaşmak. Kazanan talihli Salı günü (18.01.22) sosyal medya hesaplarımızdan duyurulacaktır. Herkese bol şanslar dileriz.

 

Sen de Comunio heyecanına ortak olmak istiyorsan -> tıkla!

 

BU ÖZEL RÖPORTAJ COMUNIO’YA AİTTİR KAYNAK BELİRTİLMEDEN KULLANILMASI YASAKTIR!

 

Yazar: Yusuf Yıldırım

Tüm makaleler Yusuf Yıldırım »