Herkese merhabalar,

Yepyeni bir formatla karşınızdayız. Haftalık olarak sosyal medya hesabımızda ”Comunio’ya sor” adı altında yaptığımız etkinliğe sizlerden gelen soruları elimden geldiğince cevaplamaya çalışacağım. Daha fazla vaktinizi çalmadan sorulara geçelim.

Dostum hücum ağırlıklı bir takım istiyorsan elbette 3-4–3 formasyonu talebini daha çok karşılar. Ancak skor katkısı yüksek orta saha oyuncuları transfer ederek 3-5-2 ile de oynayabilirsin. Tavsiye: Berisha’nın Fenerbahçede ki geleceği henüz net olmadığı için bir forvet daha alman çok iyi olur.

Bu sorunuzu daha sağlıklı cevaplayabilmek adına Portekiz Ligi erbabı olan, Magazin ekibimizin değerli yazarlarından Oğuz Oruç’a sordum. Kendisine yardımları için bir kez daha teşekkür ederim. Sorumuza geçecek olursak takım içinde sorumluluk almaktan kaçınmayan, özellikle paslarla takımının hücumunun şekillenmesini sağlayan oyunu olgunlaştıkça net bir oyun kurucu orta sahaya evrilmiş bir futbolcu Pedrinho. Duran topları etkili kullanabilmesiyle takımına ekstra gol fırsatları da yaratabiliyor. Oyunun merkezinde hep o vardı son kulübünde, toplar hep ona atılır ve onun oyunu yönlendirmesi beklenirdi. Fiziksel kalitesi ise nispeten düşük bir oyuncu, bazı maçlarda enerjisinin 60-65’ten sonra bittiğini görüyorduk sahada, bunu da eksi yönü olarak söyleyebiliriz. Comunio değerlendirmelerinde attığı paslar ve yarattığı hücumlarla iyi puanlar almaya aday bir oyuncu olduğunu görüyoruz.

Robert Muric Konyasporun bu sezon değerli ve önemli bir parçası olabilir. Ters ayaklı sağ kanat oyuncusu olarak artıları hem yaptığı ortalarla hemde içeri drive ederek çıkaracağı şutlarla Konyaspor’un hücumuna önemli bir çeşitlilik kazandıracaktır. Eksilerine bakacak olursak ligimize göre daha yumuşak olan Hırvatistan liginden gelmesi adaptasyon sürecini kaçınılmaz kılacaktır. Oyuncu genel olarak defansif anlamda takıma yük olacaktır ancak yapacağı skor katkıları sayesinde bu çok fazla göze batmayacaktır. Takımda düzenli olarak forma şansı yakalayacağını düşünüyor, kadronuzda değerlendirmenizi tavsiye ediyorum.

Utku geçtiğimiz sezon Karagümrüğe kiralanmıştı ama Viviano’nun arkasında hiç süre bulamadı. Beşiktaş’ın olası bir Ersin transferinde kaleyi Mert Günok’a teslim edeceğini düşünüyorum. Hatta o bölgede Emre Bilgin’in dahi Utku’nun önünde olduğunu söyleyebilirim. Ancak bu sezon süre bulabileceği bir takıma kiralanabilir. O yüzden sezon başlayana kadar elden çıkarmamanı öneririm.

Bilal Bayazit (180.000)

Kayserisporda kalenin Lung’tan potansiyeli yüksek genç Bilal’e devir edileceğini düşünüyorum. Geçtiğimiz sezonda bir kaç maçta bu ışığı gösteren oyuncu bu sezon çıkış yapabilir.

Olimpiu Morutan (830.000)

Rumen oyuncunun pür yetenek olduğuna şüphe yok. Oyun fundamentalini geliştirdiği takdirde çıkış yapması kaçınılmaz olur.

Cebrail Karayel (530.000)

Geçtiğimiz sezon Altay’da 1 gol 4 asist ile küme düşen takımda fena olmayan istatistikler yakaladı. Bu sezon Skubic’in yerine Konyaspor’a transfer edildi. Konyaspor sisteminde daha yüksek istatistikler yakalayabilir.

Emre Akbaba’nın bu sezon Galatasaray’ın planlamalarında olduğunu düşünmüyorum. Ancak maaş yükü oluşturmaması için kiralık olarak veya bonservisiyle beraber tekrar Alanyaspor forması altında görebiliriz.

İstanbulsporda henüz bir transfer hareketliliği yok. Dolayısıyla İbrahim Yılmaz oynamaya devam edecek gibi görünüyor. Fakat Süper Lig ve 1. Lig arasındaki kalite farkını göz ardı etmemek lazım. Aynı performansı beklemek haksızlık olur. Kadronda bir alternatif olarak bulundurmaya devam edebilirsin.

Sen de Comunio heyecanına ortak olmak istiyorsan -> tıkla!

 

Yazar: Rıdvan Kutlu

Tüm makaleler Rıdvan Kutlu »