Foto: © Seskim Photo [Imago Images]

Galatasaray geçtiğimiz günlerde Kaan Ayhan’ı satın alma opsiyonlu kiralama yöntemiyle kadrosuna kattığını duyurdu. Yıllardır adı Türk kulüpleriyle anılan Kaan nihayet Türkiye’ye adım atmış oldu. Peki burada önemli olan soru Galatasaray’ın böyle bir transfere ihtiyacı var mıydı? 

Galatasaray yaz döneminde Marcao’yu Sevilla’ya gönderip, Konyaspor’dan Abdülkerim Bardakçı ile sözleşme imzalamıştı. O dönem Fenerbahçe ile anlaşmaya çok yakın olan Abdülkerim, Ali Koç ile arasında geçen sansasyonel telefon görüşmesinin ardından rotayı Galatasaray’a çevirmişti.

Eksiklerin Gölgesinde 22. Hafta - Elinizde hala Larsen’i tutuyorsanız bu hafta kadroya koyabilirsiniz.

Trabzonspor’a geldiği günden beridir performansı bir türlü istenen seviyelere çıkamamış olsa da Larsen’in kendisini göstermesi için forma şansı gelmeye devam edecektir.

Devam oku...

Sezon başı itibariyle Emin Bayram ile forma yarışında olan Abdülkerim pekte iç açıcı bir performans sergileyemedi. Marcao’nun yeri dolar mı dolmaz mı tartışması yapılırken gün geçtikçe Abdülkerim Nelsson ve Torreira ile öyle bir uyum sağladı ki taraftarlar Marcao’yu çoktan unuttu. Savunmadan başlayıp yaptığı dikine driplingler, derinden oyun kurulumunu sağlayan uzun metraj pasları ve savunmada getirdiği sertlik ile takımda ki yerini sağlamlaştıran Abdülkerim, geçtiğimiz Giresunspor maçında cezalıydı. Okan hoca onun yerine Emin Bayram’a formayı teslim etti. Emin de bildiğiniz üzere Nelsson’un da kötü olduğu günde tek başına savunmayı ayakta tutmayı başardı. Zaten hemen akabinde maç sonunda Kaan Ayhan transferi medyaya sızdırıldı. Şimdi bu kadar formda 3 tane stoper varken Kaan Ayhan’ın gelmesi dengeleri nasıl değiştirecek onu konuşacağız.

Kaan Ayhan oyun yapısı itibariyle hava topu hakimiyeti yüksek ayakları yere sağlam basan iyi bir stoper. Ekstra olarak sağ bek ve 6 numara mevkiinde de oynayabilen joker oyuncu. Özetlemek gerekirse her şeyden biraz olan ama hiçbir şeyi tam olmayan bir oyuncu.

Öneri köşesi 22. hafta - Hem savunma hem hücumda takımı adına kilit rol oynayabilir.

Dünya Kupası’nda Kosta Rika formasıyla sergilediği kötü performans lig başlayınca da devam etse de, son iki maçtır kendini yeniden bulmuş bir görüntüsü var Calvo’nun.

Devam oku...

Galatasaray’ın mevcut düzende tıkır tıkır işleyen Nelsson – Abdülkerim tandemini bozacağını düşünmüyorum. Fakat Giresunspor maçında da görmüş olduk ki şans geldiğinde bunu en iyi şekilde değerlendiren bir Emin Bayram da kulübede hazır bekliyor. Bu durumda Kaan Ayhan gelir gelmez 4. Stoper konumuna düştü. Ancak Galatasaray yönetiminin gelecek yaz olası Nelsson transferinde hücum bölgesinde rahatlamak adına tandemi tamamiyle Türk oyunculardan kurma fikri de çok olası. Fakat bu sezon ben Kaan’ın gerek Sacha’nın gerek Torreira’nın yerine yedekten gelerek süre bularak takıma adaptasyon sağlayacağını düşünüyorum.

Önümüzdeki süreçte bu tahminlerimizin ne kadarının gerçeğe dönüşeceğini her birlikte göreceğiz. Okuduğunuz için teşekkür ederim. Sağlıcakla kalın…

Sen de Comunio heyecanına ortak olmak istiyorsan -> tıkla!

 

Yazar: Rıdvan Kutlu

Tüm makaleler Rıdvan Kutlu »