Selam Comunio severler,

Bu hafta son 4 hafta sonunda en fazla değer kaybeden futbolcular ile karşınızdayım. İlk 5 öyle isimlerden oluşuyor ki önümüzdeki ay en fazla değer kazanan futbolcular arasında olurlarsa hayretlere düşmeyiz. Büyük takımların performans düşüklüğü ile bağlantılı olarak bu değer kayıpları çok yaşanıyor son zamanlarda. En çok değer kaybeden futbolcuların ilk 15inden 10 tanesi üç büyük İstanbul takımından olduğu bilgisini size verirsem, ne demek istediğim anlaşılır. Gelin ilk 5 listesine birlikte göz atalım.

 

Miralem Pjanic

Güncel piyasa değeri 7,82M / -4,35M değer kaybı

Bu senenin en olay transferi olduğu gerçeğini kimse tartışamaz. Büyük beklentilerle karşılanan Boşnak futbolcu ilk haftalarda Türk futbolseverlere resitaller sundu ve büyük futbolcu olduğunu kanıtladı. Fakat bir sakatlık ve Beşiktaş’ın form düşüklüğü ile birlikte Pjanic tanınamaz hale geldi. Son haftalarda silik bir futbol ortaya koyan Pjanic, Sergen Yalçın ile yolların ayrılmasına engel olamadı. Yeni bir hoca ile birlikte, yeni bir motivasyon patlaması yaşar mı meçhul. Zaten kiralık olan Boşnak futbolcu kendini bu sezon fazla zorlamak istemezse çok şaşırmayız. Önümüzde ki haftalarda performansı tamamen gelecek hocaya bağlı. Her hoca onu oyun sisteminin merkezinde kullanmak isteyecektir. Futbolseverler olarak onun bu beklentilere cevap vermesini umuyoruz.

 

Kasım Ayı TOP 10 - En Fazla Kazandıran Futbolcular!

Bu listedeki bazı futbolcuların bu performansları tüm sezon boyunca devam ettirebileceklerini öngörebiliriz.

Devam oku...

 

Michy Batshuayi

Güncel piyasa değeri 12,36M / -3,12M değer kaybı

Çok büyük umutlarla transfer edilen Batshuayı, nam-ı diğer Batman, Beşiktaş taraftarları tarafından özel koreografiler ile karşılandı. Bu ilgi ve alakaya layık olabileceğini geldiği ilk haftalarda gösterdi. Fakat Belçikalı futbolcu tüm Beşiktaş ekibi gibi son ay içerisinde büyük bir çöküş yaşadı . Uzun bir sakatlık süreci ve tekrardan forma girememesi Beşiktaş’ın hücum organizasyonlarını kötü anlamda etkiledi. Hala ortalamanın üstünde bir piyasa değerine sahip olması ona olan ümitlerin tükenmediğinin göstergesi. Doğru bir taktik ve biraz motivasyonla Beşiktaş’ın tek santraforu tekrardan golcülüğünü konuşturacaktır. En azından 16. haftada attığı iki gol ile küllerinden doğacağının sinyallerini verir gibi oldu. Daha bir buçuk senelik kontratı bulunan Batshuayi, en azından Beşiktaş taraftarının tekrardan gözüne girebilmek için efor sarf edeceğini öngörebiliriz.

 

 

Mostafa Mohamed

Güncel piyasa değeri 5,28M / -3,95M değer kaybı

Sezon başında transferi yılan hikayesine dönen Mısırlı futbolcu hala kendini Fatih Terim nezdinde kabul ettirebilmiş gibi gözükmüyor. Kamuoyunda uyandırdığı his bu, oysa Galatasaray ekibinin şuan itibariyle bu sezon en fazla gol atan futbolcusu. Diagne’nin arkasında ikinci santrafor ve joker konumunda bulunan futbolcu, kendini bu sezon tekrardan ispat edebilecek mi göreceğiz. Önümüzde ki sezon kira kontratı sona eren Mohamed’te, belki kendini başka takımlara beğendirebilmek adına kısmi performans artışları gözlemlenebilir. Mucizeler yaşanmazsa piyasa değeri tüm sezon boyunca muhtemelen bu civarlarda kalır.

 

 

Alexandru Cicaldau

Güncel piyasa değeri 7,51M / -1,57M değer kaybı

Sezon başında bir kapalı kutu olan Cicaldau, kısa süre içersinde Galatasaraylı futbolseverlerin gözüne girmeyi başarabildi. Orta sahaya dinamizm katan ve gol yollarında efektif bir oyun sergileyen Rumen futbolcu Galatasaray’ın bu sezon ki en iyi transferi desek, fazla yanılmış olmayız. Alt yapı eğitimini Hagi’nin Akamedisi’nde alan Cicaldau, Karpatların Maradonası olabilir mi muamma. Fakat Galatasaray’a uzun yıllar hizmet edebilecek bir potansiyeli var. Kısa dönemlik form düşüklüğü değer kaybına yol açmış olabilir, ancak en yakın zamanda vites artırıp bu farkı kapatacaktır. 

 

Formsuz isimler: Bu futbolcuları alırken bir kez daha düşünün!

Kağıt üzerinde 10 numara pozisyonunun oyuncusu olarak gözükse de klasik 10 numara gibi değil.

Devam oku...

 

Mario Balotelli

Güncel piyasa değeri 10,61M / -3,58M değer kaybı

Futbol hayatı sansasyonel olaylarla dolu olan İtalyan futbolcu bu geleneği Türkiye’ye geldikten sonrada devam ettirdi. Kendine has üslubuyla  Sergen Yalçın’la polemiğe girdi. Ardından Sergen hoca kendini toparlayamadı ve Beşiktaş ile yolları ayrıldı. Samet Aybaba ile sorunlar yaşadı ve bu süreçte kaybeden yine Samet hoca oldu ve kulüpten ayrılması gerekti. Futbolundan ziyade bu olaylarla konuşuldu Balotelli bu sezon ve daima kazanan kendisi oldu. Adana Demirspor’un vazgeçilmez forveti o mu, yoksa isminden dolayı mı oynuyor tartışılır. Bu sezon attığı 5 gol ve yaptığı 2 asistle formun geçici klasın kalıcı olduğunu nispeten ispatladı Türk futbolseverlere. Son haftalarda gol yollarında sıkıntı yaşayan Balotelli değer kaybı yaşıyor, ama önümüzde ki haftalarda bir rövaşata, iki vole ve bir uçan kafan golü atarsa hiç kimse şaşırmaz ve paha biçilemez bir değere sahip olur.

 

Evet arkadaşlar bu haftalık bu kadar. İlerleyen haftalarda güzel konularla yine karşınızda olmaya çalışacağım. Kendinize çok iyi bakın, sağlıcakla ve Comunio ile kalın!

 

Yazar: Hasan Memiş

Tüm makaleler Hasan Memiş »