Bol gollü bir derbiyi geride bıraktık ve tahminler sonucunda menajer Berkan Önal’ın kadrosunu inceleyeceğim. Öncelikle skor tahmini için Berkan Bey’i kutluyorum.

Kendisi Miller 22/23 liginde 1253 puanla 4. sırada bulunuyor. Başarılı gidişatını daha da arttırmak için birkaç tavsiye vermeye çalışacağım. Umarım Berkan Bey’e faydalı olur. Herkese iyi okumalar diliyorum.Puan ve piyasa değerleri 21.01.2024 tarihlidir.

 

İncelemeye mevki mevki başlayacağım. Hangi pozisyonlarda gerekli derinlik var hangi pozisyonlar takviye ihtiyacı duyuyor burada beraber bakacağız.

KALECİLER

Şuan görünürde 3 ilk 11 kalecisi ve 2 tane de yedek kalecisi mevcut menajerimizin. Aralarından en çok beğendiğim isim Florin Nita. Gianniotis dönem dönem iyi performans göstersede yan toplarda tehlikeli çıkışlar yapabiliyor. Mammadaliyev ise çok beğendiğim bir isim olduğunu söyleyemem açıkcası. Kullancımıza tavsiyem bir takımın kaleci rotasyonunu kapatıp kalecisini netleştirmesi. Örnek verecek olursam eğer boştaysa mesela Bahadır’ı alıp Ankaragücü’nün kaleci rotasyonunu kapatabilir. Böylece kadroda 5 tane kaleci bulunmamış olur.

Bahadır’ın yanına da Nita’yla devam edebilir. Bol kaleci olması belki fikstüre bakarak seçme şansı açısından avantajlı görülebilir. Ancak fazla kafa karışıklığına yol açar. Naçizhane tavsiyem bu yöndedir.


DEFANSLAR

Menajerimiz son hafta 3-4-3 sisteminde Onur-Guilherme-Bünyamin üçlüsünü kullanmış. Puan potansiyeli açısından aslında güzel ve dengeli bir üçlü olduğunu ancak değişime gidilmesi gerektiğini düşünüyorum. Geniş defans rotasyonunu değerlendirdiğimizde öncelikle Osayi’yi bekletmesini anlayışla karşılıyorum. Mantıklı bir hareket. Onun dışındaki futbolcuların çoğu ise zaman zaman yedek zaman zaman ilk 11 olan oyuncular. Bu oyuncu grubunu azaltmak bence menajerimiz için faydalı olacaktır. Eldeki fazlalık çıkartılabilir ve daha büyük oyunculara aktarılabilir.

Onur Bulut için Svensson alarmı çalmış bulunmakta ve kredisi bitmek üzere. Benkovic birkaç haftadır iyi performans gösteriyor ancak son Galatasaray maçında Abdullah Hoca’nın maç sonu açıklamalarından yola çıkarak defanstan rahatsız olduğu belli. Bola belki uzun süredir forma şansı bulması gerekiyordu ancak son Fenerbahçe maçıyla belki de ilk 11’e yerleşmiş durumda. Caner Osmanpaşa iyi puan ortalamasıyla oynayan bir oyuncumuz ancak maalesef sakat durumda. Furkan Bayır, sene başındaki gibi ilk 11 oyuncusu değil artık.

Toparlayacak olursam 3’lü defans için en ideal senaryo Guilherme, Ousseynou Ba ve yeni transfer olacaktır. Bünyamin ve Onur Bulut’un birleştirilerek daha farklı isimlere yatırım yapılabilir. Osayi döndüğünde de Mert Müldür’ü kesememe ihtimali de unutulmamalı.


ORTA SAHALAR

Oyunun bana göre koptuğu yer orta sahadır her zaman. Çünkü en çok puan genellikle orta sahadan kazanılır. Forvetler gol atmayınca genelde düşük reytingle maçı tamamlerken orta sahalar tam aksine gol atmışcasına reyting üretebilirler. Burada menajerimiz daha çok işci arıları tercih etmiş gibi görünüyor. Ancak bu kadronun işçi arıdan çok kraliçe arıya yani bir yıldıza ihtiyacı var. Mesela Szymanski, Kerem Aktüroğlu, İrfancan Kahveci, Zaha… Bu ve bunlar gibi Emre Akbaba’yla Aytaç Kara ikilisini tamamlayacak skora yakın isimlere para aktarılmalı.

Fred sakatlandı, Tete uzun süredir etkisiz ve Torreira’da düşüşte son zamanlarda. Ben bu üçlünün nakite çevrilmesine veyahutta takas yoluyla lig içi transferde kullanılmasından yanayım.

Prip ve Njie’nin kadroda bulundurulmasına gerek olduğunu düşünmüyorum. Ucuz fiyata daha iyi yedek oyuncular toparlanabilir. Zajc bekletmek ise şu an için mantıklı duruyor. Olası bir transferde güzel bir mucitliğe dönüşebilir. Özetle söylediğim 3 oyuncuyu bir yıldıza çevirip yedek oyuncularını değiştirmesi bence menajerimiz için faydalı olacaktır.


FORVETLER

Menajerimizin bence en çok göze hitap eden tarafı forvetleri. Buksa ve Umut Nayir’in parıltısı kadroyu eğlenceli hale getiriyor. Cikalleshi şu an için güzel dursada Konyaspor’da forvet arayışları gündemde. Menajerimizin dikkat etmesini öneriyorum. Kutlamak istediğim bir diğer konu ise Muhammet Demir’i kadroda bulundurması. Gurme bir hareket olarak değerlendiriyorum. Bir verim alınamasa bile denemeye değer.

Ancak orta sahada da bahsettiğim gibi takımın genel olarak yıldız ve büyük takımdan oyunculara ihtiyacı var. Bu doğrultuda da orta sahadaki gönderilecek isimlerin yanına Erencan Yardımcı eklemek rakip menajerler için iyi bir paket olabilir. Yıldız topçuları olan menajerlere yüklü tekliflerle gitmeni öneriyorum. Büyük oynamak her zaman kazandırır.

Evet kadroyu mevki mevki inceledik. Şimdi birkaç eksi ve artıyı söyleyerek incelemeyi tamamlayacağım.

Kadronun Artıları

Geniş kadro, sakatlık ve cezalı oyunculara karşı önlem.

Dengeli ve puan ortalaması belli olan oyuncular.

Forvette olası 3 penaltıcı isim bulunmakta.

Geleceğe bakış potansiteli olan gurme seçimler mevcut.

Transfer için şekillendirmeye müsait kadro, yüksek kadro değeri ve takaslanabilecek futbolcu varlığı.

Kadronun Eksileri

Yıldız oyuncu ekslikliği.

Genel olarak bir belirsizlik havası bulunması.

İlk 11’in net olmaması.

Yedek oyuncular bana göre yetersiz seviyede.

 

 

Yazar: Mirhan Kuzgun

Tüm makaleler Mirhan Kuzgun »