Foto: © Seskim Photo [Imago Images]

Saygıdeğer Comunio takipçileri, bir yazımda daha sizlerle birlikteyim. Bildiğiniz üzeri oyunumuzdaki puanlama sistemi Sofascore reytingleri baz alınarak gerçekleştiriliyor. Bu reytingler Sofascore’un kendi algoritmasına göre oluşturuluyor.

Buna bağlı olarak net şekilde bir istatistiğin yüzde olarak ne kadar etki ettiğini söylemek mümkün değil. Ancak kendi çıkarımlarımıza dayanarak verileri yorumlayabiliriz. Bu hafta sizlere takımımda oyuncu bulundururken özellikle hangi mevkilerde hangi istatistiklere dikkat ettiğimi kendi tecrübelerime dayanarak anlatacağım. 

Kaleci

  • Ceza sahası içinden kurtarış:

Rakip tarafından ceza sahası içinden gönderilmiş bir topun kalesine girmesine vücudunun herhangi bir yeriyle engel olan kaleci kurtarış yapmış olur.

Bu veride dikkat etmemiz gereken şey çekilen şut büyük fırsat olmadıkça niteliğinin farketmemesidir. Yani zayıf olarak kaleye giden şutlar bile bizlere aynı şekilde iyi puan kazandıracaktır.

Forması tehlikede olan futbolcular: Magazin ekibi analiz etti ve ortaya koydu, isteyen payını alabilir!

Bu haftaki yazımda, önümüzdeki maçlarda formasını kaptırma tehlikesini bulunduran birkaç oyuncuyu sizlerler paylaşacağım ki durumu değerlendirip önceden önleminizi alın.

Devam oku...

Defans

  • İkili Mücadele:

Karşılıklı iki takımdan iki oyuncunun topun söz konusu olduğu mücadeleleridir. Kazanılan her ikili mücadele için bir de kaybedilen ikili mücadele söz konusudur.

  • Engellenen Şut:

Çerçeveye giden ama arkasında başka savunmacılar ve/veya kaleci varken rakip takım oyuncusu tarafından engellenen şutlar.

Şutu çeken oyuncunun takım arkadaşlarının istem dışı şekilde engellediği şutlar da bunlara dahil. Rakip oyuncunun çizgi üzerinden uzaklaştırdığı şutlar isabetli şut olarak sayılır, engellenen şut olarak değerlendirilmez.

Orta Saha

  • Top Kapma:

Top yerdeyken bir oyuncunun topu rakibinden almaya çalışması ve başarmasıdır. Top kapma hareketinin geçerli sayılması için, topun kapıldığı oyuncunun topa net bir şekilde hakim olması gerekir.       

Hareketin top kapma sayılması için, hamleyi yapan oyuncu veya takım arkadaşı hamle sonrası topa sahip olmalı veya top oyun alanı dışına gitmelidir. Hamle yapılır ve top buna rağmen rakip takımda kalırsa, top kapma sayılmaz. 

Top kapma hareketi sonrası topun, kapmaya çalışan oyuncunun takımında ya da rakipte kalmasından bağımsız; bunların her ikisi de başarılı top kapma hamlesidir. Topun hamle sonrasında hangi takımda kaldığı başka bir parametre olarak kaydedilir. Bir pasın herhangi bir şekilde kesilmesi top kapma değildir.

  • Kilit Pas:

Topu alanın şutuyla sonuçlanan son pas veya pasa dönüşen şut.

Tüm mevkilerde puanlamada çok etkili bir kriter olmasına rağmen orta saha mevkisine özel ayırmak istedim. Bana göre oyundaki en değerli istatistik. Hangi mevkide olursa olsun kilit pas atan oyunculara sahip olmak bizi bir adım ileriye taşıyacaktır.

Comunio Öneriyor - 10. Hafta: Bu hafta yine takımının en büyük gol umudu olacak!

Fenerbahçe karşısında sahadan mağlup ayrılan Hatayspor'un forveti son dönemde güzel performans gösteriyor. Fenerbahçe'nin dominant oyununa rağmen ileride hücum aksiyonları yaratabildi Dadaşov.

Devam oku...

Forvet

  • İsabetli şut:

Niyetin ne olduğundan bağımsız şekilde gol olan toplar. Ya da bariz bir şekilde gol atmak için çekilmiş ancak kaleci tarafından kurtarılan veya kalecinin kurtarma şansı olmayıp savunmadaki son oyuncu tarafından engellenen şutlar.

Doğrudan direğe çarpan toplar, sonrasında yine doğrudan gol olmadığı sürece isabetli şut sayılmaz.

Son adam olmayan oyuncular tarafından engellenen şutlar da isabetli şut sayılmaz.

Yine her mevki için çok değerli bir veri olsa da forvet oyuncuları genellikle oyunun içinde daha az olur. Bundan dolayı ayaklarına gelen fırsatı isabetli şuta dönüştürmelerini çok değerli buluyorum.

  • Topla Buluşma:

Oyuncuların topa değdiği bütün durumlar topla buluşma olarak kaydedilir; bu nedenle kaybedilen ikili mücadele ve hava toplarını içermez.

Forvetler için dolaylı olarak çok önemli buluyorum topla buluşmayı. Bir forvetin topla buluşmasının yüksek olması, oyun içinde daha aktif olduğunu bizlere gösterir. Tehlike yaratma ihtimalini arttırır.

 

 

Yazar: Mirhan Kuzgun

Tüm makaleler Mirhan Kuzgun »