Foto: © Imago / [Seskim Photo]

27 Aralık 2021 tarihi itibari ile Süper Ligde ilk devreyi sonlandırdık. Dolayısıyla hem oyuncu hem de takım bazında belli başlı kategorilerde sezon arası değerlendirmesi yapıp hak edene hakkını teslim etme zarureti doğduğunu düşünüyorum. Keyifli okumalar dilerim.

 

En İyi Kaleci: IBRAHİM SEHIC

Bu kategoride 2 aday diğerlerinden iki üç adım öndeydi. Takdir edersiniz ki Uğurcan Çakır ve İbrahim Sehic bizlere birbirinden güzel performanslar seyrettirdiler. Uğurcan toplamda 1619 dakika süre aldı. Kalesinde 14 gol gören genç yıldız 7 maçta kalesini gole kapattı. İbrahim Sehic ise 1720 dakika sahada kalarak 15 gol yedi 8 maçta kalesini gole kapattı. Birbirine çok yakın olan iki file bekçisi arasında karar vermek ne kadar zor olsa da, Konyaspor da bunu başarmanın daha zor olduğunu düşünerek İbrahim Sehic’i yarım adım önde görüyorum.

 

Mevki değişikliği: 2021/2022 sezonu devre listesi belli oldu!

15 futbolcuda mevki değişikliğine gidildi. Sezonun ikinci devresi için planlama yapmadan önce bu listeye muhakkak göz at!

Devam oku...

 

En İyi Defans: GUILHERME

Konyaspor’dan devam ediyoruz. İki sezon önce devre arasında Polonya’dan transfer edilen Guilherme geldiği günden beri sessiz sedasız görevini layığı ile yerine getiriyordu. Ancak bu sezon resmen kariyer sezonunu geçiriyor. 2 gol 3 asist ile 5 gole doğrudan katkı sağlayan sambacı takımın olmazsa olmazı haline geldi. Kanattan oyun kuran, doğru zamanda doğru yerde bulunarak pas istasyonu olabilen Guilherme Comunio da tam 138 puan toplayarak en iyi defans oyuncusu konumunda.

 

En İyi Orta Saha: EDIN VISCA

Comunio’nun sefiri kısa bir aradan sonra tahtını tekrar geri aldı. Süper ligde 10 yılı aşkın süredir istikrarlı olarak üst düzey performans veren Bosnalı yıldız, geçtiğimiz sezon genel olarak takımın düşüşünden kendi nasibini almıştı. Fakat bu sezon Emre Belözoğlu’nun gelmesiyle tekrar alışık olduğumuz Visca’yı görmeye başladık. 3 gol 8 asistle 148 puan toplayan sağ kanat, ilk devrenin en iyi orta sahası oluyor.

 

Afrika kupasına gidecek futbolcular listesi. En az 3 maç kaçıracaklar!

En çok 3 oyuncuyla Hatayspor futbolcu gönderecek. Turnuvaya katılacak futbolcular 3-6 arası maç kaçırma ihtimalleri bulunuyor.

Devam oku...

 

En İyi Forvet: MARIO BALOTELLI

Yıllardır adı birçok kulübümüzle anılan ancak bir türlü transferi gerçekleşmeyen Balotelli, nihayet geçtiğimiz yaz Adanademir Spor ile imzalayarak Süper Lig’e giriş yaptı. Her zaman olduğu gibi kendine has stili ve karıştığı olaylarla gündemde her daim kendine yer bulabiliyor. Bunun yanı sıra genel kamuoyu algısı Adana’ya top oynamaya değil para kazanmaya geldiği yönündeydi fakat 5 gol 2 asist ile 131 puan toplayarak kendisine inanmayanları yanıltmayı başardı. Comunio’da da en çok puanı toplayarak ilk devrenin en iyi forveti ünvanına sahip oluyor.

 

En İyi Takım: TRABZONSPOR

Son ödülümüz en iyi takımı hiç tartışmasız Trabzonspor olarak belirlemekte bir beis görmüyorum. Kadro mühendisliği, bireysel yetenek, oyun kurgusu, ve diğer tüm alanlarda rakiplerinin önünde yer alan Karadeniz ekibi ve Abdullah Avcı, yıllardır özlemini çektiği kupaya artık çok yakın. Hemde daha ligin ilk devresi yeni bitmişken. Abdullah Avcı takımın başına geçmesiyle birlikte kötü geçirdikleri sezonu toparlayıp belli başlı kazanımlar elde etmişlerdi. Zor gol yiyen, kazanma alışkanlığına sahip olan bir Trabzonspor görmeye başladık. Çok doğru planlamalarla Bakasetas, Berat, Hamsik, Bruno Peres, Siopis, Gervinho, Cornelius gibi nokta atışı, rolleri çok net belli olan transferler yapıldı. Doğru teknik ekiple, yönetim anlayışıyla, polemikten uzak popülist olmayan kararlar alarak Türkiye’de görmeye alışık olmadığımız bir profil çiziyorlar. Bu sayede en kötü oynadıkları maçlardan dahi puan almasını bilen, tabiri caizse taş gibi bir takım haline geldiler. Kuvvetle muhtemel sezon sonu ödülü de Trabzonspor’un olacak ancak biz şimdiden kendilerini tebrik etmeliyiz.

 

Sen de Comunio heyecanına ortak olmak istiyorsan -> tıkla!

 

Yazar: Rıdvan Kutlu

Tüm makaleler Rıdvan Kutlu »