Comunio’da bu sezon çıkış yakalayan ve istikrarlı olarak devam ettiren, değerli üç futbolcunun A milli takıma katkıları neler olabilir ve neden seçilmedikleri hakkında eleştirel analizimizi sizler için hazırladık.

 

Taylan Antalyalı

Galatasaray’ın gladyatörü dersek yanlış olmaz, çünkü ligde 22 karşılaşmanın hepsinde ilk 11 başlamış, 19’unda 90 dakika görev almış, Avrupa ligi elemelerinde oynanan 3 karşılaşmanın 3’ünde de 90 dakika görev almış, ZTK eleme turunda Yeni Malatyaspor karşılaşmasında 120 dakika sahada kalmıştır. Sezonun başlamasından bugüne kadar geçen sürede gösterdiği performans ile taraflı tarafsız herkesin beğenisini ve takdirini kazanmış, Avrupa’da birden fazla kulübün scout ekibinin takip etmesine rağmen, en büyük hedeflerinden biri olan A Milli formayı giymek nasip olmamıştır. Şenol Güneş’in Taylan Antalyalı yerine tercih ettiği isimler ise milli forma ile yeterli katkıyı verememiş, Şenol Güneş tercihi konusunda eleştiriler almıştır. Basın toplasında sorulan ‘’Taylan Antalyalı’’ sorusu üzerine verdiği cevap kamuoyu tarafından yeterli görülmemiş, futbol ile ilgilenen herkesin Taylan’ın neden milli takımda görev alamadığını, yedeklere bile seçilmeyişinin sebebini anlayamayan sporseverler, eleştirilerine devam etmiştir. Peki, bundan sonraki süreçte Taylan Antalyalı Milli takıma çağırılacak mı?

Milli takımda Taylan’ın bölgesinde oynayan oyuncuların hem bireysel performanslarının düşüşü hem de takımlarının düşüşü Taylan’ı zorunlu hale getiriyor. Bu süreçte Şenol Güneş’in tercihi ne olur ilerleyen günlerde hep beraber göreceğiz.

Taylan Antalyalı; Comunio’da en çok puan toplayan 7. orta saha oyuncusu konumunda. Önünde bulunan oyunculardan farkı gol atamamasından kaynaklanıyor. Skor üretme konusunda kendisini geliştirdiği takdirde puanının ve değerinin daha çok artacağı öngörülebilir.

Devre arası transfer dönemi Comunio'da etkisini gösteriyor. Puan potansiyeli yüksek isimleri sizler için derledik.

Yakın tarihin en iyi ara transfer sezonlarından birini geride bıraktık. Comunio takımınıza güç katacak ve puan getirebilecek kısa ve uzun vadeli birkaç futbolcuyu analiz ettik.

Devam oku...

Berat Özdemir

Yaratıcılığı, oyun zekası ve Gençlerbirliği’ndeki performansı ile büyük takımların dikkatini çekmiş, sonucunda da Trabzonspor gibi gençlere değer veren bir kulübe transfer olmuştur. Ayrıldığı ve şimdi oynadığı takımlardaki katkısı arasındaki fark siyah ile beyaz kadar gözle görülebilir. Berat Özdemir’in Gençlerbirliği’nden ayrılmasından sonra takımın düşüşü hızlı ve devamlı olmuştur. Öyle ki Gençlerbirliği düşme potasına girmiş, geleceği de pek parlak görünmüyor. Bir futbolcudan daha fazlası olduğunu bu şekilde anlayabiliriz. Nitekim Trabzonspor’un yükselişe geçtiği bu dönemde Berat Özdemir de takımdaki görevini layığıyla yerine getiriyor, oyunu ile ne kadar doğru bir transfer ve yatırım olduğunu tescilliyor.

Yaratıcılık konusunda sıkıntılar çektiği görülen A milli takımda, Berat Özdemir tarzında birisi yapacağı etkiyle hepimizi memnun edebilir. Türk futbolunda ne yazık ki gençlerin milli formayı giymesi için  Avrupa’da oynaması gerekiyor ki bazen bu bile yeterli gelmiyor. Bundan önceki teknik direktörler gibi Şenol Güneş de aynı fikirde ilerliyor. Büyük takım veya Avrupa’da oynayanların kriter olarak değerlendirildiğini düşünürsek, Trabzonspor’a transfer olan Berat Özdemir’e de şans verilmesini, hak ettiği milli formaya daha çok yaklaşmış olduğunu görebiliriz.

Berat Özdemir, Comunio’da 106 puan topladı. Yaşını ve yerli oluşunu ele aldığımızda, puan anlamında 1. oyuncu olduğunu görürüz. Oyuna ve skora katkısı, uzun paslarındaki başarısı ve iki yönlü oluşu açısından menajerlerin yararlanabileceğini ve potansiyelinin yüksek olduğunu rahatlıkla dile getirebiliriz.

24. hafta Comunio piyasa değerleri gelişimi: yeniler çıkışlarını sürdürüyor!

Devre arası transfer döneminde Süper Lig'e katılan ve takım değiştirenler Comunio'da değerlerine değer katmaya devam ediyorlar. Galatasaray'lı futbolcular bu alanda göze çarpıyor.

Devam oku...

Salih Uçan

Sezonun sürpriz oyuncularının arasına yazılabilir. Takımdaki liderlik ruhunu üstlenerek maestro gibi yönettiği defanstan forvete kadar olan blokta şu ana kadar başarılı. Defansif yönü ile rakip takım ataklarını karşılayarak, kontra atağı kurguluyor. Ofansif yönü ile dönen topları kazanarak uzaktan sert şutlar ve nokta paslar ile atağa destek olabiliyor. Salih Uçan, oyunun her iki yönünü de etkin kullanarak maksimum seviyede performans sergiliyor. Form durumunun bu kadar iyi ve istikrarlı olduğu bir dönemde alternatif olarak milli takımda görev alabilecek bir oyuncu.

22 müsabakada görev alan Salih Uçan, 148 puan ile Comunio’da Bakasetas’tan sonra en çok puan toplayan ikinci orta saha olarak karşımıza çıkıyor.

 

Comunio heyecanını sen de yaşa,  tıkla ve heyecana ortak ol!

Yazar: Semih Gündüz

Tüm makaleler Semih Gündüz »