Foto: © Imago / [Seskim Photo]

Vitor Perreira’nın gönderilmesinin ardından Fenerbahçe’nin yeni hocasının kim olacağı büyük merak konusuydu. Fenerbahçe taraftarının büyük umutlarla beklediği yeni teknik direktör bir tanıdık isim oldu… İsmail Kartal. İsmail Kartal Fenerbahçe’de teknik direktörlük koltuğuna 14/15 sezonundan sonra ikinci kez getirildi. Mevcut sözleşmeye göre İsmail Kartal’ın bu görevi 6 ay sürdürmesi bekleniyor. Fenerbahçe yönetiminin kısa vadeli bir çözüm arayışına girdiğini söyleyebiliriz. Kartal’ın bu kısa süre içerisinde ne kadar etki yapacağı büyük bir soru işareti. Fakat daha önceki dönemden bildiğimiz kadarıyla Kartal’ın performansı takdir edilmeye değer.

 

İsmail Kartal’ın 14/15 performansı

Kartal yönetimi altında 2014-15 sezonunu 2. sırada ve bir TFF Süper Kupa zaferi ile bitirdi Fenerbahçe Futbol Takımı. Bu Fenerbahçe’nin son yıllarda kazandığı en son kupa olarak zihinlerde kaldı. Sarı Kanaryalar’ın başında 46 resmi maça çıkan İsmail Kartal, bu maçlarda 30 galibiyet, 10 beraberlik ve 6 yenilgi yaşadı. Opta verilerine göre Fenerbahçe’yi en az 15 maçta çalıştıran yerli teknik direktörler arasında en yüksek puan ortalamasına (2.18) sahip konumda.

Özel olarak belirtmek gerekir ki, Fenerbahçe’nin kazandığı son iki şampiyonlukta Aykut Kocaman’ın ve Ersun Yanal’ın yanında yardımcı antrenör olarak görev yapmıştır. Fenerbahçe’nin son büyük başarılarında pay sahibi olduğunu söyleyebiliriz.

 

Comunio Farkıyla 11: İsmail Hoca'nın Prenslerinden ve saha içi liderlerinden biri olacaktır.

En azından elinde bulunan kadrodan sezon sonuna kadar maksimum verim almaya çalışacak İsmail Hoca. Prenslerinden ve saha içi liderlerinden biri İrfan olacaktır. Bu hafta bir ayağa kalkış bekliyorum Fenerbahçe’den.

Devam oku...

 

İsmail Kartal’ın 14/15 futbol anlayışı

Aykut Kocaman ve Ersun Yanal’ın yanında yardımcılık yapan Kartal iki hocanın ‘karması’ bir futbol anlayışına sahip. Kocaman’nın defansif ve kontrollü oyunu ile birlikte Ersun Yanal’ın hücum odaklı futbolunu harmanlamayı seviyor.

14/15 sezonunda tercih ettiği formasyon 4-3-3. Kadro genel olarak tecrübeli oyunculardan oluşuyordu. Önceki yılların şampiyon kadroları genel olarak korunmuştu. Volkan, Bruno Alves, Emre Belözoğlu, Moussa Sow ve Dirk Kuyt gibi ‘kaptan’ isimler mevcuttu. Kompakt ve sert bir defans ve orta sahayi, üçlü bir hücum hattı tamamlıyordu. Kanatları Gökhan Gönül ve Caner Erkin destekliyordu. Takımda başta Moussa Sow olmak üzere, Pierre Webo, Dirk Kuyt ve Emanuel Emenike’den oluşan alternatifli gol ayakları bulunuyordu. Kartal, o sezonun sonuçlar itibariyle Fenerbahçe taraftarlarını memnun eden bir futbol sergiledi ve Galatasaray’ın 3 puan arkasında sezonu 74 puan ile 2. sırada bitirdi.

 

İsmail Kartal bu sezon ne yapar?

İsmail Kartal’ın ilk görevi bir kadro istikrarı tutturmak olacaktır. İlk yarı sonucunda hala Fenerbahçe’nin ilk 11’ini sayabilmek imkansız. Tecrübeli oyuncuları seven Kartal, özellikle Mesut Özil ile yakından irtibatta olacaktır ve takımı muhtemelen onun üzerine kuracaktır. Son sezona göre, bu defa elinde büyük başarılar elde etmiş, tecrübeli futbolcu sayısı az. Yeni futbolculara Fenerbahçe ruhunu anlatabilecek nadir hocalardan birisi. Eğer bunu başarabilirse ve genç kadroya bir ruh üfleyebilirse, mevcut kadronun potansiyelini başarıya çevirme imkanına sahip. Muhtemelen yönetimin Kartal’ı getirmesinin en temel sebebi bu. Taktik-teknik ve sportif başarıdan ziyade futbolcular arasında bir Fenerbahçeli takım ruhu oluşmasını istiyor. Sarı-lacivert renklerine aşık bir futbolcu kadrosu. Ve eğer bu kadro önümüzdeki sezon için korunursa, yeni gelecek hoca için mükemmel bir çalışma altyapısı kurulmuş olacak.

 
21. Haftanın Sürpriz Adayları: Famara ve Babacar’ın yokluğunda hücum hattında forma giyebilir.

Alanyaspor’da adım adım performansı yükselen Akbaba; Famara ve Babacar’ın yokluğunda hücum hattında forma giyebilir. Emre, olumlu OOP ile kendisini tercih edenlerin de yüzünü güldürebilir.

Devam oku...
 

Fenerbahçeli taraftarların görüşleri

İsmail Kartal’ın gelişi Fenerbahçe camiasını ikiye böldü diyebiliriz. Bir kısım taraftar Ali Koç’un ‘vizyon’ anlayışını ciddi anlamda eleştiriyor. 4 sezonda hiç kupa kazanılmaması, eski teknik direktörlerin gelmesi ve gelen teknik direktörlerin en fazla bir sezon kalması, eleştirilerin temel sebebinin aslında İsmail Kartal olmadığını gösteriyor. Böyle düşünen taraftarlar ileriye yönelik İsmail Kartal isminden memnun değiller. Görüşü sorulan bir Fenerbahçeli Comunio üyesi, “bizim hayalleri ve umutları siyah poşete sarın, kimseler görmesin“, dedi ve hayal kırıklığını anlattı.

Diğer taraftan İsmail Kartal’dan ümitli taraftarlarda mevcut. Özellikle Fenerbahçe’de ki ilk sezona atıfta bulunan bu taraftarlar, Kartal’ın o sezon elde ettiği puan ortalamasına ulaşabileceğini ümit ediyorlar. “Bu hikayede kaybedecek bir şeyi olmayan tek kişi İsmail Kartal”, diyen başka bir Fenerbahçe taraftarı, İsmail Kartal’ın kendisini ispat etmek için elinden geleni yapacağını öngörüyor.

Beklentilerin çok yüksek olduğu söylenemez ve bu durumu Kartal kendi lehine çevirebilir. Baskılardan ve beklentilerden uzak olan tecrübeli teknik direktörün mucize yaratabilmesi için elverişli bir ortam hazır gibi gözüküyor.

İsmail Kartal’a yeni görevinde başarılar diliyoruz.

Sen de Comunio heyecanına ortak olmak istiyorsan -> tıkla!

 

Yazar: Hasan Memiş

Tüm makaleler Hasan Memiş »