Foto: © Imago Images / [Seskim Photo]

Bu haftaki yazıma geçmeden önce, Salı günü elim bir trafik kazasında kaybettiğimiz Ahmet Çalık’a değinmek istiyorum. Kendisine Allah’tan rahmet, kederli ailesine ve tüm futbol camiasına başsağlığı diliyorum. Haberi aldığım andan itibaren yaşadığım şoku hala üzerimden atamadım. Karakter olarak hepimizin üzerinde olumlu etkiler bırakmış, futbolunu ise özellikle Konyaspor’a transferinden sonra bir üst noktaya taşımış, inanılmaz efendi ve iyi bir sporcuydu. Bu tür ölümler hepimizin hayatı ve ölümü sorgulamamıza sebep oluyor. Vakit var iken, sağlıklı iken, sevdikleriniz yanınızda iken onlara sevginizi-ilginizi göstermekten imtina etmeyin lütfen, kıymetlerini bilin ve her zaman sımsıkı sarılın. Hayat bir sabah nikah işlemlerini yapmak için çıktığın yolun sonunda birkaç saat sonra toprağa girebilecek kadar kısa. Seni çok özleyeceğiz Ahmet kardeşim…

 

Mateuzs LisAltay

Altay böyle giderse küme düşmenin en önemli adaylarından biri olacak gibi görünüyor. Transfer tahtalarının da kapalı olması ellerini kollarını bağlamış durumda. Lis birçok maçta iyi direndi ve fena performanslar göstermedi. Kurtarış yüzdesi yüksek bir kaleci. Bu hafta Famara’yı Afrika Kupasına gönderdikten sonra Babacar’ı da kaybeden Alanyaspor’u kendi sahalarında ağırlayacaklar. İlk galibiyetlerini almak isteyeceklerdir. Galibiyetin yolu savunmayı da sıkı tutmaktan geçecek.

 

Rıdvan YılmazBeşiktaş

Öncelikle bu tercihimin sebebinin clean sheet beklentisinden ziyade olası bir hücum katkısı olduğunu belirteyim. Beşiktaş’ın ciddi eksikleri var özellikle savunma bölgesinde. Ama her 2 bekin de hücum anlamında etkili olabileceğini düşünüyorum. Yine 3’lü oynayacak mı Beşiktaş ? Vida ve Montero yokluğunda çok zannetmiyorum ama iç sahada her 2 bekini iyi kullanacağı bir oyun bekliyorum. Umut Meraş’ın sakat olduğunu da belirtmek lazım. Bu yoklukta Rıdvan iyi gider.

 

Jure BalkovecFatih Karagümrük

Caner Erkin’in mental olarak yaşadığı sıkıntıları ekranda görünce tahammül edemiyorum artık. Daha bir hafta önce itirazdan kırmızı kart görüp, cezadan dönen oyuncu döndüğü gibi ilk maçında yine sarı kart görüyor ve cezalı duruma düşüyor. Hatta ardından öyle bir hareketi var ki yine kırmızı karttan ucuz yırttı. Kendisinin ciddi anlamda psikolojik destek alması gerekiyor. Hem kendine hem oynadığı kulübe büyük zararlar verdiğini söyleyebilirim. Bu hafta onun yokluğunda, girdikten sonra çok etkili olan Balkovec forma giyecek. Ondan bu hafta bir katkı alacağız.

 

Fikstür Fırsatı: Süper Lig'in önümüzdeki 3 haftasını kapsayan futbolcu önerileri.

Göztepe'nin oyun sistemi kendisine hiç uymadığını düşünüyorum, ama Antalyaspor karşısında tam istediği gibi takım olarak kanatlardan yüklenildi ve Baku bir asist ile bu sezon takımı adına ilk kez skora katkı sağlamış oldu.

Devam oku...

 

Zeki Yavru Giresunspor

Zeki’ye bu yıl 3 veya 4. kez kadromda yer veriyorum. Sağladığı hücum katkısı ile özellikle iç sahada benim için her zaman fark yaratacak bir tercih Zeki. Yine duran top performansı, etkili bindirmeleri ve takımının clean sheet ihtimali ile bu hafta iyi bir aday Zeki benim için.

 

Martin RodriguezAltay

Altay’dan bir hücum tercihi yapmayı uygun buluyorum bu hafta. Fark yaratmak isteyenler için duran topların başına geçen, geçtiğimiz hafta tam 10 orta denemesi bulunan, zaman zaman attığı sürpriz uzaktan şutlarla etkili olan Rodriguez’i önereceğim.

 

Oussuma TannaneGöztepe

Göztepe’nin yeni 10 numarası Tannane’nin ismi sezon başında Fenerbahçe ile de anılmıştı. Hücum istatistikleri fena görünmüyor ve tanıdığım takip ettiğim kadarıyla duran topların başında takım arkadaşlarıyla kavga edecek kadar egosu yüksek bir oyuncu. Onu 1-2 maç içerisinde takımın lideri rolünde görürüz. Haftanın ilk maçı olması sebebiyle kadromda bulundurduğum Tannane’ye gönül rahatlığıyla ilk onbirimde yer veriyorum, 

 

Comunio Danışman: Kazandıran Transfer Hamleleri.

Değeri yüksek olmayan ancak muhtemel transfer ile değer artışı yaşayacak futbolcular...

Devam oku...

 

Shapi SuleymanovGiresunspor

Yavaş yavaş sazı eline almaya başladı Rus süperstar. Çok iyi performans gösteriyor son maçlarda ve takımın skor yükünü de çekmeye başladı. Özellikle Diabate’nin suskunluğunda kazanılan maçlarda büyük etkisi var. O da Tannane gibi takımın liderliğini yapabilecek bir oyuncu ve yavaş yavaş saha içi liderliği eline geçiriyor. Bu hafta iç sahada ondan yine katkı bekliyorum.

 

İrfan Can Kahveci Fenerbahçe

Fenerbahçe’ye dair uzun zamandır beni heyecanlandıran hiçbir şey yok. Yönetim zaafiyeti her geçen gün taraftarı takımdan uzaklaştırmakta. İsmail Kartal ile geçici bir anlaşma yapıldı. Muhtemelen sezon sonu gelecek olan yabancı hocanın yardımcısı olarak da görevine devam edecek Arap İsmail. Kendisine başarılar diliyorum. En azından elinde bulunan kadrodan sezon sonuna kadar maksimum verim almaya çalışacak İsmail Hoca. Prenslerinden ve saha içi liderlerinden biri İrfan olacaktır. Bu hafta bir ayağa kalkış bekliyorum Fenerbahçe’den.

 

Yann KaramohFatih Karagümrük

Geçtiğimiz hafta çıkan 11’e hiçbirimiz anlam veremedik Karagümrük’de. Takım içi yönetimle alakalı bir problem olduğu aşikar. Bertolacci’nin ayrılışı ve Ahmed Musa’nın AFCON’a gidişi Volkan Demirel’i arayışlara itmiş durumda ama bu arayışların sonucu Tunay Torun olmamalı. Bu hafta daha iyi bir kadroyla sahada bulunacaklarını tahmin ediyorum. Borini-Pesic-Karamoh’lu bir üçlü bekliyorum. Hangisini alırsanız sesimi çıkarmam.

 

Z RAPORU: İlk devreye damga vuranlar!

Kadro mühendisliği, bireysel yetenek, oyun kurgusu, ve diğer tüm alanlarda rakiplerinin önünde...

Devam oku...

 

AssombalongaAdana Demirspor

Balotelli’nin karantina durumu devam ediyor, henüz idmanlara katılamadı. Bu durumda Assombalonga’nın yeri yine net gibi. Adana Demir Svensson ve Stambouli gibi eksiklerine rağmen gollü bir müsabaka sonucunda kazanacaktır. O yüzden onu kadromda tercih edeceğim.

 

Mame DioufHatayspor

Haftanın bir diğer gollü müsabakası bence Hatayspor-Galatasaray arasında oynanacaktır. Nelsson’un cezası sebebiyle Boey-Luyindama-Marcao-Ömer Bayram dörtlüsünü savunmada izleyeceğimizi tahmin ediyorum. Luyindama’nın içinde bulunduğu diziliş de Mame Diouf’un gol atabileceği bir senaryo ortaya koyabilir.

 

21.  Hafta özelinde fark yaratmanız adına önereceğimiz futbolcular işte bunlar. Aklınıza yatanları kıyıya köşeye not edin, transfer listenize geldiğinde değerlendirin ve kurduğunuz kadronun sağına soluna bir ikisini serpiştirin. Unutmayın;  “FARKLI OLMAK İYİDİR

 

Sen de Comunio heyecanına ortak olmak istiyorsan -> tıkla!

 

 

Yazar: Sefa Çayırlı

Tüm makaleler Sefa Çayırlı »