Foto: © Seskim Photo [Imago Images]
Merhaba değerli menajerler! Trendyol Süper Lig’de 3. haftayı geride bıraktık. Önümüzdeki hafta oynanacak müsabakaların ardından milli araya gireceğiz.

Üç hafta içerisinde beklentimizi aşan veya bekleneni veremeyen oyuncularımız oldu. Tabii ki sakatlık, ceza, form durumu gibi sebeplerle kadrolarımızda sürekli revizyon yapmamız gerekiyor. Bu revizyonu sağlayabilmek ve her geçen hafta kalitemizi artırabilmek adına doğru yatırımlar yaparak kadromuzu güçlendirmek için uğraşıyoruz. Ben bu yazımda sizlere, kadro değerini arttırarak oyun içi ticarette başarılı olmanıza yardım edebilecek birkaç tüyo vereceğim.

Yeni Transfer Olmuş Oyuncularda Elinizi Korkak Alıştırmayın

Transfer listenizi kontrol ettiğinizde karşınıza takımına çok yeni katılmış bir oyuncu çıkarsa bu oyuncuyu almak için biraz kesenizin ağzını açın çünkü bu tarz oyuncular en önemli yatırım fırsatlarından birini oluşturuyor. Son zamanlardan örnek vermek gerekirse Hakim Ziyech’i söyleyebiliriz. Oyuncu oyuna 20 Ağustos tarihinde katıldığında değeri 11.000.000’du. Her gün değerini hatırı sayılır miktarlarda artırarak bir hafta içinde on milyondan fazla artış gösterdi ve daha yüksek bedellere çıkması da muhtemel görünüyor. Sizin, bu tarz yeni transfer olmuş oyunculara, oyuna katıldığı ilk günlerde erişim şansınız olursa yatırım yapmaktan kaçınmamanızı öneririm. Zira al-sat yaparak bütçe sağlamak size çok ciddi hareket alanı kazandıracak.

Comunio Öneriyor - 3. Hafta: Hem oyun kurulumunda hem de gol yollarında etkili!

Bu hafta bir başka İstanbul ekibi olan Kasımpaşa’ya konuk olacak Pendikspor’un en önemli silahlarından biri Paraguaylı olacaktır. Pendikspor bu sezon o kadar da kolay lokma olmayacağını bizlere gösterdi.

Devam oku...

Lig İçine Transferi Söz Konusu Olan Oyunculara Yatırım Yapın

Transfer döneminin yavaş yavaş sonuna yaklaşırken ligimizdeki takımların kadroları da tamamen şekillenmeye başladı. Özellikle büyük takımların yaşadığı ‘transfer çılgınlığı’ kadrolarının şişmesine neden oldu. Bu takımlardan ayrılacak birçok oyuncu bulunuyor. Böyle oyuncular şu anda yedek konumunda oldukları için piyasa değerleri oldukça düşük. Bu tarz oyunculara yatırım yapmak sizlere çok büyük kazanç ve değerli bir oyuncu kazandırabilir.

Büyük takımlarda hor görülüp yetersiz bulunan bir oyuncu, bir Anadolu kulübünde rahatlıkla takımın yıldızı olabilir. Bu duruma örnek olarak Fredrik Midtsjö’yü gösterebiliriz. Oyuncunun Pendikspor’a transfer olmak üzere olduğu konuşuluyor. Mevcut değeri 520.000 olan oyuncuya yapacağınız yatırım uygun bir fiyata kaliteli bir oyuncu ve yüksek bir gelir potansiyeline ulaşmanızı sağlayabilir.

Oynayan Oyuncu Her Zaman Değerlidir

Oyunda geniş kadro bulundurmak her zaman önemlidir. Yedeklerinizde kendi takımında düzenli forma giyen mütevazı değerlerdeki oyuncuları tutmanız size pek çok avantaj sağlayacaktır. Örneğin yıldız oyuncularınızdan birkaçı aynı anda sakatlık ve ceza gibi sebeplerden takımdan ayrı kalabilir. Böyle durumlarda yedek kulübenizdeki ‘görev adamlarınız’ sizi idare edecektir, böylece takımınızdaki yıldız isimleri değerinin altında ücretlerle elinizden çıkarmadan haftayı atlatabilirsiniz. Aynı zamanda bu oyuncular olası yüksek form grafiği yakalamaları durumunda değer artışı göstererek sizin elinizi güçlendirebilirler.

Süper Lig’de 2. haftanın hayal kırıklıkları - Umudun yeşerdiği sahanın soğuk rüzgarları.

Her ne kadar Beşiktaş’ın Pendikspor’a karşı oyun üstünlüğü kuramamasıyla doğru orantılı olsa da Aboubakar, yakaladığı gol pozisyonlarını değerlendiremedi.

Devam oku...

‘Kar Cebe Yakışır.’

Elinizdeki oyuncular size yüksek bir kar getirdiyse ve değerinin üzerine çıktıysa bu oyuncularla vedalaşın. Tabii ki hepimizin gönül bağı kurduğu, evlat statüsünde oyuncuları var. Ama bu evlatların sayısını fazla tutmamakta ve kadroyu adım adım geliştirmekte fayda var. Kar ettiğiniz bir oyuncuyu satmak aynı zamanda size yeni yatırımların kapısını açacaktır. Bu şekilde sirkülasyona girip her zaman bir adım ilerisini hedefleyin. Yüksek bir değere satmadığınız bir oyuncunun değer düşüşünü izlemek gönül kırıcı oluyor. ‘Oyuncun piyasa değeri olarak zirve fiyatında olduğunu nasıl anlarım?’ diyorsanız oyuncunun değer gelişim grafiğine bakın ve oyuncuyu benzer puan toplamış oyuncuların değerleriyle kıyaslayın.

Potansiyelli ve bütçe dostu savunmacılar - Oyun sistemine bağlı olarak katkı sağlayacaktır.

Hellas Verona'dan kiralık olarak transfer ettiği İtalyan savunmacı Federico Ceccherini ile Trabzonspor’a gönderdiği Baniya’nın yerini doldurmaya çalışacak.

Devam oku...

NOT: Değerli menajerler, öncelikle yazıyı sonuna kadar okuduğunuz için teşekkür ederim. Umarım verdiğim tüyolar sizlere faydalı olur. Ancak şunu da belirtmeden geçmek istemedim. Comunio bir kadro değeri yarıştırma oyunu değil. Neticede bazı maçlarda 160.000 değerinde bir oyuncu oyunun en pahalı oyuncularından fazla puan alabiliyor. Ticaret yaparken yüksek puan toplamayı göz ardı etmemenizi belirtmeliyim. Hepinize başarılı ve keyifli bir sezon diliyorum.

 

 

Yazar: Safa Buğra Özcan

Tüm makaleler Safa Buğra Özcan »