Sosyal medya hesabımızda ”Comunio’ya sor” adı altında yaptığımız etkinliğe sizlerden gelen soruları elimden geldiğince cevaplamaya çalışacağım. Daha fazla vaktinizi çalmadan sorulara geçelim.

Ligdeki en iyi 5 oyuncuyu saysak bu iki ismi de listeye dahil etmemiz gerekir. Kalite ve oyun bazında ikisi de çok yetenekli ve farklı meziyetlerle bezenmiş oyuncular. Mutlaka takımlarına büyük katkılar sunacaklardır fakat buradaki ayrımı Comunio menajeri gözüyle yapmamız gerekirse, İcardi hali hazırda bonservisi PSG’de olan bir oyuncu. Önümüzdeki sezon Galatasaray’da devam edip etmeyeceği henüz netlik kazanmadı fakat Aboubakar’ın 2025’e kadar Beşiktaş ile kontratı var. Bu sebeple uzun vadede Aboubakar daha garanti olacağı için tercihimi o yönde kullanırdım.

Maxim Beşiktaş’a geldiği günden bu yana 3 maçta da yedekten oyuna dahil oldu. İlk maçtan sonra ilk 11’e yerleşeceğini düşünüyordum fakat Şenol hoca yaptığı açıklamalardan da anladığım kadarıyla Maxim’i ilk 11’de düşünmüyor. Tabi bu durum sakatlık, formsuzluk gibi durumlarda değişkenlik gösterebilir.

Galatasaray’ın sol bek rotasyonu fazlasıyla şişti diyebiliriz. Emre Taşdemir, Kazımcan, Dubois ve Adekugbe’den oluşuyor. Mertens’in yokluğunda ön tarafta Yunus ve Barış’ı kullanarak sol bekte Dubois’e şans tanıyordu Okan hoca. Fakat Mertens’in dönüşüyle birlikte sol bek tekrar Türk veya Türk statüsünde olan Adekugbe’ye verilecektir. Fakat son haftalarda Sacha Boey’de gözle görünür bir düşüş söz konusu. Sürpriz bir şekilde Dubois’i esas mevkisi olan sağ bekte görebiliriz.

Form tutmuş bütçe dostu futbolcular: Son 5 maçta 8.4 puan ortalaması ile trendlere girdi!

Kayserispor’un Portekiz’li kanat oyuncusu, Çağdaş Atan’ın sisteminde parlayan oyunculardan biri. Son 5 maçta attığı iki golle de takımına katkı verdi.

Devam oku...

Bu konu hakkında detaylı olarak bir açıklama yapamayız. Çünkü Sofascore’un rating hesaplayıcıları komplike bir yapıdan oluşuyor. Bu ratingler yüzlerce etkenin bir araya gelmesiyle oluşturuluyor. Gol, asist, isabetli şut, isabetli pas, kazanılan ikili mücadele vs. elbette bu hesaplamalarda bir etken fakat ne kadar olduğunu net olarak bilemiyoruz. Zaten SofaScore da bu hesaplamaları piyasa koşulları gereği elbette açıklamayacaktır.

Antrenman esnasında sakatlanan oyuncunun sol uyluk ön bölgesinde kas yaralanması olduğu açıklanmıştı. Fakat konuyla ilgili herhangi bir detaylı açıklama yapılmadı. Bu sebeple ne zaman döneceğine dair bir bilgi mevcut değil.

Sevilla maçında yaşadığı sakatlık sebebiyle en az 4-6 hafta kaçıracağı açıklandı Batshuayi’nin. Ligde de 12 maç kaldığını düşünürsek ikame bir oyuncu bulduğun takdirde Batshuayi’yi satmanız en mantıklı karar olacaktır. 

Eksiklerin Gölgesinde 26. Hafta - Hücum duran toplarında gol aramayı seven bir stoper, skor katkısı verebilir.

Birçok mevkide oynaması sebebiyle kadro rotasyonunda hocası Okan Buruk’un elini güçlendiren Kaan’ın Konyaspor maçında Nelsson’un eksikliğini hissettirmemesi gerekecek.

Devam oku...

Milli ara olması vasıtasıyla 23 Mart tarihinde mevkii değişiklikleri güncellenecektir. Konu ile ilgili forum linkimiz hazır olup, aşağıda yer almaktadır. Linke tıklayarak Yusuf Özdemir’in pozisyon değişikliğini önerebilirsiniz. Öneriniz değerlendirmeye alınacaktır.

Omar Colley henüz 3 maçta süre aldı. Bu sebeple kendisi ile ilgili derin bir yorum yapamıyorum. Fakat bu 3 maçta herhangi bir bariz hatasını görmedik. Savunmacılık görevini hatasız olarak yerine getirdi. İlerleyen maçlarda farklı özelliklerini mutlaka gösterecektir. Abdülkerim tarafında ise daha önceki yazılarımda da belirtmiştim. Sahada savunmacılığından ziyade hücum tarafında yaptıklarıyla fark yaratıyor. Nelsson ve Torreira’nın savunmada oluşturduğu blok sayesinde daha çok ileri çıkan ve dikine attığı paslarla hücumcuları pozisyona sokan Abdülkerim, bir stopere göre nispeten gole daha yakın bir oyuncu da diyebiliriz. Bu sebeple kendi Comunio kadromda da Abdülkerim’i kullanan biri olarak Galatasaray’lı stoperin daha efektif olduğunu düşünüyorum.

Comunio global olarak tüm liglerinde atılan golleri oyuncu mevkilerine göre, asistleri ise 1 puan olarak değerlendirmeye alıyor. Şuan için yönetimimiz puanlama konusunda bir değişiklik düşünmüyor.

Comunio bilgilendiriyor! Az bilinen çok kullanışlı Pro Player özelliği: Futbolcuyu devre dışı bırak.

''Futbolcu devre dışı bırak'' özelliği ile transfer listesine gelmesini istemediğiniz futbolcuları seçerek listeye düşmelerini engelliyebiliyorsunuz.

Devam oku...

Menajerlerimizle sıklıkla ihtilafa düştüğümüz bir konuda açıklık getirmek isterim. Bu sebeple soruyu soran arkadaşımıza da teşekkür ederim. Kağıt üzerinde kadroya baktığımızda aynı yerde konumlanan bazı oyuncuların forvet, bazı oyuncuların ise orta saha olduğu doğrudur. Fakat şu ayrımı yapmakta fayda var; sahada ki konumu ne olursa olsun oyuncuların kendine has kimlikleri ve oyun şemasında farklı rolleri vardır. Yakın tarihten örnek vermek gerekirse 2020/2021 şampiyonu Beşiktaş’ın kadrosunda ileri uçta Aboubakar, sağ kanatta Ghezzal, sol kanatta ise Larin vardı. Comunio’da Ghezzal orta saha, Larin ise forvetti. Halbuki baktığımız zaman ikisi de konum olarak eşdeğer pozisyondaydılar. Fakat Ghezzal çizgiye inen, takım arkadaşlarını yaptığı ortalarla ve attığı paslarla besleyen bir roldeyken Larin daha çok arka direkte konumlanarak Aboubakar’la birlikte işin bitiricilik kısmındaydı. Yani esasen sol kanat olarak görünse de sahada 2. forvet gibi hareket ediyordu.

Bu sebeple benzer şekilde Borini de forvet karakterli bir oyuncu ve oyundaki rolü de bunu doğruluyor. Diagne ile birlikte takımın skor yükünü sırtlıyor ve daha çok ceza sahası içinde bulunuyor. Bu sebeple Borini’yi forvet olarak değerlendiriyoruz. 

Mert’in İstanbulspor maçındaki istatistiklerine bakacak olursak, 90 dakika sahada kalmasına karşın  sadece 1 tane kurtarış (ceza sahası dışından), 14 isabetli pas (58% başarı oranı), 4 tane uzun pas (30% başarı oranı) ve bunlara ek olarak bariz şekilde gole neden olan hata yaptı ve golü yedi. Bu istatistikler sebebiyle Sofascore’da 5.8 ratingle Comunio’da -2 puan aldı.

Lucas Lima sezon başından bu yana istikrarlı bir grafik çiziyor. Caner ise takıma dahil olduğu günden bugüne kadar yalnız 10 dakika süre bulabildi. Bazı kaynaklarda ise Caner’in oynamak istediği fakat kendisine şans tanınmamasından dolayı Başakşehir’e geldiğine pişman olduğu yönünde haberler yazılıyor. Şu an için Lucas Lima’dan formayı alabileceğini düşünmüyorum.

 

Emre Belözoğlu’nun Duarte – Touba tandemini bozacağını sanmamakla birlikte bir diğer transfer ettikleri Edgar le’nin de rotasyonda Wu’nun önünde olduğunu düşünüyorum. Bu sebeple satmanızı öneririm.

Sen de Comunio heyecanına ortak olmak istiyorsan -> tıkla!

 

Yazar: Rıdvan Kutlu

Tüm makaleler Rıdvan Kutlu »