Foto: © imago images / [Seskim Photo]

Futbolcu analizi köşemizin ilk bölümünde Trabzonsporlu Berat Ayberk Özdemir var. Instagram sayfamızda Alpaslan Öztürk, Abdülkerim Bardakçı ve Berkan Kutlu gibi seçeneklerin arasından analizi için en fazla tıklanan isim oldu. Takipçilerimizin isteği üzerine genç futbolcunun analizini derledik.

 

Süper Lig’e merhaba

Geçtiğimiz sezon ilk defa Süper Lig’de görev almaya başlayan Berat, toplamda 22 kez ilk 11 olmak üzere 31 maçta yer aldı. 2019/2020 sezonunu sakatlık yaşamadan geçirdi. Genç yaşına rağmen olgun kişiliği ve oyun stili ile hocalarına güven aşıladı. Hem 6 numara hem de 8 numarada görev alabiliyor. Başarılı performansıyla bir çok Avrupa kulübünün scout listesinde yerini almayı başardı. 2020/2021 sezonunun kış tranfer döneminde annesinin de memleketi olan Trabzon şehrine ve Trabzonspor’a kendini bağlayan imzayı attı. Türk futbol dünyasında Gençlerbirliği’nin, Türk futboluna İrfan Can Kahveci’den sonra armağan ettiği yıldız adayı olarak görülüyor. Bu transferden sonra Başkent ekibi Berat’ın bölgesinde bir türlü istikrarlı bir çözüm bulamadı ve ligin dibine kadar geriledi.

 

Comunio piyasası: Sezonun son demlerinde değerlenmeye devam eden ve puan potansiyeli olan futbolcular!

Son 8 haftada puan beklentisi yüksek olan ve değerine değer katan futbolcular: maddi kazanç yapabilecek hamle önerileri!

Devam oku...

 

2020/2021 Sezonu

Bu sezon 21 kez ilk 11 olmak üzere 25 maçta görev aldı. Trabzonspor’da oynamaya başladığı günden beri başarılı performansı ile ne kadar doğru bir transfer olduğunu ispatladı. Yeni geldiği bir takımda bu kadar oyuna ve takıma hakim olması ve bunu da takım arkadaşlarına kabul ettirmiş olması çok değerli. Süper Lig kariyerinde ilk defa sakatlık yaşayan futbolcunun, kaçırdığı 4 maçta (30. hafta – 33. hafta) Trabzonspor 7 puan toplayabildi. Sakatlığından önce görev aldığı 10 karşılaşmada Trabzonspor’un puan ortalaması 2,4 idi. Kendisinin yokluğunda puan ortalaması 1,75’e kadar geriledi. Abdullah Avcı, Berat’ın yokluğunda bu bölgede ağırlıklı olarak Baker’e görev verse de istediği verimi alamadığını söyleyebiliriz.

 

Güçlü ve zayıf yönleri

Ayağına hakim, tekniği iyi, orta sahada mücadele ve fizik gücü yüksek ve hava toplarındaki mücadelesi iyi. Orta alanda hem top kapabilen hem de oyunu ileri oynayabilen yeteneği var. Agresif futbol yapısı ve takımla birlikte hareket edip top rakipteyken hızlıca basıp topu çalabilme kabiliyeti üst düzeyde. Zayıf yönü olarak yaş itibariyle tecrübesizliği ve sağlam şutlarına rağmen maç başına 0,6 şut ortalaması ile kendisine şut çekme fırsatı yaratmaması diyebiliriz.

 

Çıkış yapan yerli isimlerin analizi: Antalyalı Uçan Berat!

Bu sezon çıkış yapan ve 2020 Avrupa Futbol Şampiyonası için ''biz buradayız'' diye haykıran yerli futbolcuların analizi. Hangi isim milli takıma daha yakın?

Devam oku...

 

Sevdiği oyun stili

Agresif oyunu seviyor. Topu havalandırmayı ve top rakipteyken baskı yaparak topu çalmayı seviyor ve beceriyor. Agresif oyun stiline rağmen bu sezon sadece 2 kez sarı kart ile cezalandırıldı.

 

2020/2021 bireysel verileri

Toplamda 25 hava topu kazandı (Maç başına 1,0). Rakiplerinden 52 kez top çaldı (Maç başına 2,1). En sevdiği özelliklerinden biri uzun pas: toplamda 110 kez başarılı uzun pas yaptı ve ortalamada maç başına 4,4’e ulaştı. 110 kez ikili mücadele kazandı (Maç başına 4,2). Kadro diziliminde ”bel kemiği” dediğimiz bölgede isabetli paslarıyla oyuna yön vermesini iyi beceriyor. Toplam isabetli pas 967, ortalama 38,7. Önemli pas, toplamda 15, maç başına 0,6. Top sürme girişimlerinde 22 kez başarılı oldu, maç başına 0,9.

 

Bütçenizi zorlamayacak ‘’puancı’’ 10 futbolcu!

Maç başına 5,66 puan ortalaması ile oynayan ve bütçenizi zorlamayacak futbolcuyu kim istemez?

Devam oku...

 

Comunio verileri

35. hafta itibari ile 140 puan ile oynuyor. Ortalama puanı 5,6 ve reyting ortalaması 7,07 olup kendi bölgesinde en çok tercih edilen futbolcular arasında. Güncel değeri 6.040.000€. Geçtiğimiz sezon ilk defa Comunio’da merhaba dediğimiz futbolcu 117 puan toplamıştı. Bu sezonun henüz 26. haftasında bu puanı egale etti. Comunio Süper Lig Online Menajer Oyununda bu sezon iki defa haftanın 11′inde yer almayı başardı.

 

Kişisel gelişim

Babasının görevi sebebiyle yaşadığı Atina’da 2 yıl boyunca Fransızca eğitimi alıp bu eğitimine ülkesine döndükten sonra da 2 yıl daha devam etti. Ayrıca İngilizce diline de gayet hakim.

 

Sen de Comunio heyecanına ortak olmak istiyorsan -> tıkla!

 

Yazar: Yusuf Yıldırım

Tüm makaleler Yusuf Yıldırım »