Foto: © Imago Images / Seskim Photo

Herkese merhabalar,

serimizin 2. Bölümü ile birlikteyiz. İlk defa okuyacak olan okurlarımız için yazının içeriğini açıklamakta fayda görüyorum. Bu seride Comunio oyuncularının aldıkları puanların algoritmasını detaylı olarak inceleyeceğiz. Algoritma içerisinde yer alan verilerin hangilerinin oyunculara daha çok puan katkısı sağladığını, ilgili verilerin en iyisi olan futbolcular üzerinden detaylı analizler ve istatistik yardımı ile
anlatmaya çalışacağım. Geçtiğimiz bölümde pas odaklı orta sahaları incelediğimiz bir yazı vard. Bu yazımızda da defans oyuncularını ele alacağız.

Futbolda her mevkinin belli başlı görev tanımları vardır. Örnek vermek gerekirse stoperlerin savunmanın bel kemiği olarak rakibin olası her hücumunu bertaraf etmek ve rakip santraforu marke etmektir. Bek oyuncularından istenen ise rakibin kanatlarında görev alan atletizmiyle veya teknik kapasitesiyle kanat organizasyonlarını üstlenen oyuncuları atletizmi ve savunma meziyetleri ile durdurmaktır. Bu bahsettiklerim savunmanın temel öğretisidir. Fakat modern futbolla birlikte savunma oyuncularından bunlardan çok daha fazlası talep ediliyor. Beklerin takım hücumdayken kanat gibi oynayarak ileri çıkması ve bu sayede kanat oyuncularının forvetleşebilmesi, stoperlerin takım hücuma çıkarken uzun veya kısa paslarla oyun kurulumunda başlangıç zincirini oluşturması gibi birçok etken sayabiliriz. Özellikle 2010 sonrasında bu tip çift yönlü oyuncuları daha fazla görmeye başladık.(Dani Alves, Trent Alexander Arnold, Kyle Walker, Ruben Dias, David Alaba, Virgil Van Dijk…)

Konumuza dönecek olursak SofaScore parametreleri bunu fazlasıyla dikkate almaktadır. Dolayısıyla bizde defans oyuncularını sadece savunma istatistikleri ile değil genel bir bütünü kapsayacak şekilde ele alacağız.

GOL YEMEDEN BİTİRİLEN MAÇ SAYISI

FUTBOLCU

CLEAN SHEET

RATING Ø

GUILHERME

11

7.40

ABDULKERİM BARDAKÇI

10

7.26

NEJC SKUBIC

9

7.06

DIMITRIS GOUTAS

7

7.13

PAPY DJILOBODJI

7

7.12

Gol yemeden bitirilen maçlar defans ve kalecilerin puanlarını ciddi ölçüde artırmaktadır. Bu tabloda görüldüğü üzere Konyaspor listeyi adeta domine etti. Konyaspor tam 11 maçta kalesini gole kapatarak bu alanda ligin lideri konumunda yer alıyor. Reel olarak örnek vermek gerekirse bir savunmacının maç içi rating’i 7.0 civarında ise gol yemeden maçı bitirirse bu rating yaklaşık olarak 7.2-7.3 civarlarına yükselmektedir. Bu ipucunu göz önünde bulundurmanızı tavsiye ederim.

Ocak ayının en iyileri: TOP 5! Müthiş bir ivme yakalayan Alanya ekibi bunu Emre Akbaba'ya borçlu.

Emre Akbaba eski günlerine dönüş yaptı. Galatasaray'da istenmeyen adam olarak gönderilen Akbaba, kendine bir kez daha güvenen Alanyaspor camiasını hayal kırıklığına uğratmadı.

Devam oku...

HAVA TOPU & İKİLİ MÜCADELELER

FUTBOLCU

KAZANILAN İKİLİ MÜCADELE

KAZANILAN HAVA TOPU 

RATING Ø

ABDULKERİM BARDAKÇI

61

52

7.26

SAMET AKAYDIN

54

71

7.19

ATINÇ NUKAN

30

61

7.09

NEMANJA MILUNOVIC

37

46

7.08

ALEXIS PEREZ

58

48

7.07

 

Bu kategoride tamamiyle stoperlerin yer aldığı bir tabloyla karşı karşıyayız. Hava topu ve ikili mücadeleri kazanma oranları arttıkça oyuncuların maç içi ratingleri de ciddi seviyede artış sağlamaktadır.

Comunio’da Kadro Kurma Sanatı: Maç haftası için kadronuzu belirlerken bu detaylara hiç dikkat ettiniz mi?

Rakipteki önemli oyuncuların eksikliği takımınızdaki futbolcuların ekstra bir performans gösterip daha yüksek puanlar kazanmanıza yardımcı olacaktır. Saha içi ile Comunio arasındaki bu dengeyi oturtmak için sıkı bir oyuncu ve takipçi olmanız gerekiyor.

Devam oku...

UZUN TOP & İSABETLİ RAKİP YARI SAHA PASLARI

FUTBOLCU

BAŞARILI UZUN TOP

İSABETLİ PAS 3. BÖLGE

RATING Ø

GUILHERME

52

400

7.40

ABDULKERİM BARDAKÇI

74

282

7.26

CANER ERKİN

72

305

7.15

HASAN ALİ KALDIRIM

27

313

7.08

FLORENT HADERGJONAJ

50

320

7.07

Giriş kısmında belirttiğim hücum performansı ile fark yaratan oyuncuların tablodaki gibi uzun toplar ve dikine rakip yarı saha pasları, oyuncuların ekstra puanlar toplamasının başlıca faktörü olarak karşımıza çıkıyor. Modern futbolun olmazsa olmazı olan total olarak tüm takımın hücumun bir parçası olması sayesinde comunioda da bu tip oyuncuları kadronuzda değerlendirebilirsiniz.

Tüm bu parametrelere ek olarak savunmacıların ve kalecilerin yaptıkları kadar yapmadıkları da önemlidir. Bu da gole neden olan ve şuta neden olan hatalardır. Oyuncuların bu hataları yapması ciddi rating düşüşüne sebep olmaktadır. Yukarıda ismi geçen oyuncuların büyük çoğunluğu bu sezon bu hatalardan uzak durması sayesinde bu derece yüksek puanlar ve ortalamalar yakalamışlardır.

Bu bölümde savunma oyuncularını ele aldık. Sıradaki bölümümüzde forvetleri inceleyeceğiz. Esenlikle kalın…

Sen de Comunio heyecanına ortak olmak istiyorsan -> tıkla!

 

Yazar: Rıdvan Kutlu

Tüm makaleler Rıdvan Kutlu »