Foto: © Seskim Photo [Imago Images]
Öncelikle Rizespor teknik direktörü İlhan Palut’a teşekkür ederek yazıma başlamak istiyorum. Nedeni ise bana göre haftanın izlenilebilir tek maçının kahramanı olması. Transfer durumu veya herhangi bir bahane üretmeksizin nasıl futbol oynanır herkese gösterdi. Bu takım mantalitesi maçın geneline de yansıdı ve çekişmeli bir oyun izledik.

Ancak ne yazık ki bu kadar. Avrupa Ligi’nde boy gösteren takımlarımızın yokluğunda izlediğimiz diğer maçlar ise tam bir hayal kırıklığıydı. “Türk futbolu gelişiyor!” ya da “Anadolu kulüplerimizin seviyesi büyüklere yaklaşıyor!” cümlelerinin hayal satmak olduğunu kanıtlayan bir haftaydı maalesef. Umarım bu cümlelerin hayal satmaktan öteye gidip gerçeklere dönüştüğünü bir gün görürüz.

 

Bir klasik haline gelen Comunio Öneriyor serisinde, bu hafta oynanan can sıkıcı maçların heyecan yaratabilecek ve önümüzdeki maç haftasında katkı verebilecek futbolcularını kâğıda döktüm. Keyifli okumalar diliyorum.

Comunio Ekonomi 101 - Kalitenizi artırabilmek ve kadronuzu güçlendirmek adına doğru yatırımlar yapmalısınız.

Büyük takımlarda hor görülüp yetersiz bulunan bir oyuncu, bir Anadolu kulübünde rahatlıkla takımın yıldızı olabilir. Bu duruma örnek olarak Fredrik Midtsjö’yü gösterebiliriz.

Devam oku...

Mame Thiam

Samsunspor’a karşı da boş geçmeyen Mame Thiam ona güvenenleri mutlu etmeye devam ediyor. Geçtiğimiz 3 haftada 2 gol 1 asistle ligin öne çıkan isimlerinden biri olan Thiam, Antalyaspor karşısında da Kayserispor’un en büyük gol umudu olacak gibi gözüküyor. Bu değerlendirmede Thiam’ın tipik bir ön alan oyuncusu olmadığını da es geçmemek lazım. Sol kanat-forvet olarak verdiği bu katkı, zaman zaman pozisyon bulmakta güçlük çeken Kayserispor için çok değerli.

Guilherme Sitya

Günler, haftalar, aylar geçiyor ancak Guilherme’nin istikrarı bitmek tükenmek bilmiyor. Comunio oyuncularının sevgilisi, geçen sene bıraktığı yerden devam ediyor. Gaziantepspor’a karşı etkili performans gösteren ve 1 gol atan Guilherme, lige kötü başlayan deneyimli takım Başakşehir’e karşı yine büyük bir koz olacak. Hem defansif hem ofansif katkısı onu maçın kilit adamı yapmaya bir adım daha yaklaştırıyor.

Süper Lig’de 2. haftanın hayal kırıklıkları - Umudun yeşerdiği sahanın soğuk rüzgarları.

Her ne kadar Beşiktaş’ın Pendikspor’a karşı oyun üstünlüğü kuramamasıyla doğru orantılı olsa da Aboubakar, yakaladığı gol pozisyonlarını değerlendiremedi.

Devam oku...

Taxiarchis Fountas

Her ne kadar oyuna sonradan girerek 6.6 reytinge ve 3 puan kazandırmasına rağmen ben oyuncuya çok olumlu yaklaşıyorum. Oyuna girdiği anda direkt olarak Trabzonspor’un skor ihtiyacını karşılayabileceğini gösterdi. Net tehlikeler içinde bulundu ve ceza sahası dışından mükemmel bir şut çıkardı ancak Gökhan Akkan geçit vermedi. Sakatların bulunduğu ve forvet sıkıntısının çekildiği bu dönemde her ne kadar forvet arkası pozisyona alışkın olsa da Fountas, Trabzonspor’a ilaç olabilir. Kasımpaşa karşısında etkili olacağını ve skor üretebileceğini düşünüyorum.

Potansiyelli ve bütçe dostu savunmacılar - Oyun sistemine bağlı olarak katkı sağlayacaktır.

Hellas Verona'dan kiralık olarak transfer ettiği İtalyan savunmacı Federico Ceccherini ile Trabzonspor’a gönderdiği Baniya’nın yerini doldurmaya çalışacak.

Devam oku...

Okan Kocuk

Sergilediği kötü performanslardan sonra onu bu listede görmeniz kafanızda soru işareti oluşturmuş olabilir ancak açıklamama izin verin. Şu ana kadar ligimizin hayal kırıklığı takımı olan Samsunspor’un beklenen performansı verememiş oyuncularından Okan Kocuk için çıkış yapılabilecek bir hafta olabilir. Samsunspor şimdiye kadar her ne kadar gole uzak, göze hoş gelmeyen ve kısır bir futbol sergilemiş olsa da bu taktiksel anlayış; iç sahada İstanbulspor’a karşı gol yememe ihtimali anlamına gelebilir. Hem bu ihtimal hem de Okan’ın bireysel sıçrama yapma vaktinin gelmesi nedeniyle onu yazıma ekliyorum.

Önümüzdeki haftadan bağımsız olarak Samsunspor’da gördüğüm en büyük tehlikeye değinmek isterim. Bu tehlike Samsunspor teknik direktörü Hüseyin Eroğlu’nun maç sonu yaptığı açıklamalar. Oyun planından taviz vermeyeceğini söylemesi bence büyük talihsizlik. Zaten yeteneği sınırlı olan belirli futbolcuları ekstra olarak kötü bir formasyonda oynatınca tatsız bir iş çıkıyor. Umarım Samsunspor taraftarı takımını hak ettiği yerlerde görür ve hem taktiksel hem de transfer bazında başarılı işler yapılır.

Comunio Analiz - 4 takım incelendi: Sezon içerisinde katkı sağlayacak futbolcular içerir.

Ligimizin renkli ekiplerinden Kasımpaşa da, bu yıl güzel futbolunun yanı sıra oyuncuları ile birlikte önemli puan katkıları getirebilecek bir diğer takım olarak karşımıza çıkabilir

Devam oku...

Benhur Keser

 2 golle inanılmaz bir haftayı geriden bırakan ve 8.2 reytingle 19 puan kazanan Benhur, forvet mevkisine olan yatkınlığını gösterdi. Eğer John Mary’nin sakatlığı biraz daha devam ederse forvete evrilen bir kanat oyuncusu izleyebiliriz. Hızı ve fırsatçı koşuları maç içinde etkili oldu. Önümüzdeki haftada Benhur’un Karagümrük karşısında da etkili olacağını düşünüyorum ve değerli Comunio oyuncularına öneriyorum.

 

 

Yazar: Mirhan Kuzgun

Tüm makaleler Mirhan Kuzgun »