Foto: © Trabzonspor Twitter
Comunio Süper Lig macerası, ikinci devrenin start vermesiyle birlikte hız kesmeden devam ediyor.

Yeni bir seriye başlıyoruz. Bu seride Comunio oyuncularının aldıkları puanların algoritmasını detaylı olarak inceleyeceğiz. Algoritma içerisinde yer alan verilerin hangilerinin oyunculara daha çok puan katkısı sağladığını, ilgili verilerin en iyisi olan futbolcular üzerinden detaylı analizler ve istatistik yardımı ile anlatmaya çalışacağım. Bu veriler vasıtasıyla sizlere ufak ipuçları ve öneriler sunmaya çalışacağım.

Comunio, SofaScore istatiksel veri tabanını esas alarak oyuncu puanlandırmalarını yapmaktadır.

Bildiğiniz üzere gol, asist, gol yemeden bitirilen müsabaka, kurtarılan penaltı gibi durumlarda ilgili oyunculara puan verilmektedir. Fakat futbolcunun 90 dakika içerisinde yaptığı tüm olumlu ve olumsuz hareketler, binlerce (Sofascore sayfasında yaklaşık 1.500 diye geçer) parametrenin birleştirilmesi sonucu reytingi ortaya çıkmaktadır.

Dolayısıyla bizde bu değerlendirme içerisinde yer alan önemli parametreleri ve oyuncuları temel alarak örnekler vermeye çalışacağız.

Keyifli okumalar dilerim.

 

BARİZ GOL ŞANSI OLUŞTURAN PASLAR

NO

FUTBOLCU

ÖNEMLİ PAS

YARATILAN FIRSATLAR

ORTALAMA REYTİNG

1

EDIN VISCA

56

10

7,44

2

GUILHERME

46

6

7,40

3

NWAKAEME

27

9

7,40

4

RACHID GHEZZAL

41

5

7,29

5

MATIAS VARGAS

55

7

7,17

Yukarıda yer alan tablodaki isimler bu alanlarda en çok üretimi sağlayan oyunculardır. Önemli pas ve yaratılan fırsatlar kategorileri oyuncuların reytinglerinde ciddi oranda artış sağlamaktadır.

Tablodan da görüleceği üzere bu alanda Trabzonspor’un iki oyuncu listenin zirvesinde yer alıyor. Tabi başlıca etken Trabzonspor’un pas üzerine kurulu oyunu ve bireysel olarak yaratıcılık seviyesi üst düzey oyunculara sahip olması diyebiliriz. Guilherme’nin de kâğıt üzerinde savunmacı olmasına rağmen hücumda ne kadar kritik rol aldığını ve bu sayede ratinginin neden bu kadar yüksek olduğunu tablodan görebiliyoruz. Z raporunda kısaca bahsetmiştim. Konyaspor’un hücum repertuarındaki en büyük silahlardan biri olan Guilherme, kanat organizasyonlarındaki kreatifliği ve pas istasyonu görevi görmesi hiç şüphesiz Anadolu ekibinin ikinci sırada olmasını sağlayan etkenlerden birisidir. Visca ve Nwakaeme diğerlerinden farklı olarak gol atabilme meziyetlerine sahipler. Ghezzal ve Vargas ise skorerlikten ziyade daha çok servis yapan, pozisyonu hazırlayan rolde oluyorlar.

Yakın Markaj: Yeni konseptimizin ilk konuğu Günay Güvenç'i sorularla Yakın Markaj'a aldık

YAKIN MARKAJ'da futbolcular ile söyleşinin ilk bölümü ile karşınızdayız. Bu projede Comunio kullanıcılarının ve Comunio magazin okurlarının merak ettiği soruları sorarak, futbolcuları daha yakından tanıma fırsatı elde edeceğiz.

Devam oku...

 

UZUN TOPLAR / RAKİP YARI SAHA PASLARI

NO

FUTBOLCU

İSABETLİ  2. BÖLGE PASLARI

BAŞARILI UZUN TOP

İSABETLİ 3. BÖLGE PASLARI

ORTALAMA REYTİNG

1

MAREK HAMSIK

643

107

292

7,51

2

FAYÇAL FAJR

489

144

235

7,46

3

RUBEN RIBEIRO

401

103

193

7,27

4

MIRALEM PJANIC

484

49

182

7,21

5

HADZİAHMETOVIC

496

102

184

7,16

Bir diğer önemli kategorimizde ise takımın omurgasını oluşturan, savunma ve hücum arasındaki bağlantının en önemli unsuru merkez orta saha oyuncularını ele alacağız.

Gördüğünüz üzere mevkisiinde en önemli oyuncuları olan bu isimlerin oyun içerisindeki asli görevi takımı organize bir şekilde hücuma çıkarmaktır. Yukarıda ismi geçen oyuncular oyun karakterleri itibariyle pasla organizasyon kurmakta mahir, koşmayan ama savunma arkasına koşu yapan oyuncuları attıkları uzun paslarla besleyen, üçüncü bölgede rakip savunmayı ara paslarla delen, inceci dediğimiz organizatörlerdir. Hamsik’in bu sezon, geçen sezonki Sosa eksiğini nasıl kapattığını görüyoruz. Adeta bir komutan gibi hücumu organize eden, rakip hücumunun ardından doğru pozisyon alarak takımı kontratağa çıkaran (Beşiktaş maçı Abdulkadir’in golü çok güzel örnektir.) bir Hamsik izliyoruz. Fajr ve Ribeiro’nun da daha çok savunma önünde topla buluşarak uzun paslarla oyunu kanatlara açan oyuncular olduğunu söyleyebiliriz. Bu tip oyuncuların gol ve asist sayılarının yüksek olmadığına dikkat çekerek, SofaScore verilerine göre düşünüldüğünden daha iyi puan ortalamaları yakalamaktadırlar. Kadronuzda böyle oyunculardan en az iki tane sigorta oyuncusu olarak bulundurmanızı tavsiye ederim.

Fikstür Fırsatı: Süper Lig'in önümüzdeki 3 haftasını kapsayan futbolcu önerileri.

Göztepe'nin oyun sistemi kendisine hiç uymadığını düşünüyorum, ama Antalyaspor karşısında tam istediği gibi takım olarak kanatlardan yüklenildi ve Baku bir asist ile bu sezon takımı adına ilk kez skora katkı sağlamış oldu.

Devam oku...

Pas alanında hangi kategorilerde alınan puanların daha etkili ve yüksek seviyede olduğunu izah etmeye çalışarak İstatistik İmparatorluğu yazı serimizin bu haftalık sonuna geliyoruz. Serinin diğer bölümünde savunmacıları ve onların yüksek puan almasını sağlayan kategorileri inceleyeceğiz.

Sen de Comunio heyecanına ortak olmak istiyorsan -> tıkla!

 

Yazar: Rıdvan Kutlu

Tüm makaleler Rıdvan Kutlu »