Foto: © Imago Images / [Seskim Photo]

Geçtiğimiz sezona son şampiyon apoleti ile girip şampiyon olmuş kadronun üzerine takviyeler ile yeni sezona başlamış gözüken Beşiktaş maalesef sezon içinde bu güçlendirilmiş kadrodan rekabet ettiği kulvarlarda istediği katkıyı alamadı. Bugünkü yazının konusu olan hücum hattında geçen sezon çok fazla pozisyona girmesine rağmen o pozisyonları gole çevirme anlamında büyük sıkıntılar yaşayan bir Beşiktaş hücum hattı izledik.

Yenilenmiş hücum hattı

Bununla beraber artık günümüze döndüğümüzde geçen sezondan gereken derslerin çıkarıldığı ve neredeyse tamamen yenilenmiş bir hücum hattı ile yeni sezona başlayacak gibi duruyor Beşiktaş kulübü. Sonuçta bir de değişen teknik direktör ve bu teknik direktör ile saha içindeki dizilişi, oyun anlayışı ve hücum çeşitliliği de değişen bir yapı görüyoruz Beşiktaş kulübünde. Denklemde bu kadar değişen yenilenen parçalar varken yeni sezonda Beşiktaş’ın hücumda nasıl bir performans vereceği merak konusu.

Dimyat'a pirince giderken evdeki bulgurdan olmak! Geçen sezon Süper Lig'de oynamış ve yükseliş beklentisi olan futbolcular.

Ligin son haftalarına doğru geçmiş günlerinden esintiler vererek yeni sezona umut ışığı yaktı. Bu sezon Sivasspor’un parlayan yıldızı olabilir.

Devam oku...

Ismael hocanın sistemi

Takımın yeni teknik direktörü Valerien Ismael geçen sezon takımla beraber maçlara çıkmış olsa da onun kendi oyun yapısını sahaya yansıtabildiğini görebilmemiz için başlayacak olan sezonu baz almak daha doğru olabilir. İçinde bulunduğumuz transfer döneminde Valerien Ismael hocanın oynatmak istediği oyun yapısına göre Beşiktaş’ın transferde aktif olduğunu görüyoruz ve bu hamlelerin birbirleri arasında nasıl bir uyum yakalayacağını da önce kamp döneminde sonrasında da lig maratonunda görme fırsatı bulacağız.

3’lü savunma düzenini kullanan ve bu savunma düzeniyle beraber oyunu çok fazla set oyununa göre çeşitlendirmek istemeyen bir yapı sergileyen Valerien Ismael’in hücumlarında savunma veya orta alandan atılan uzun toplar ile bireysel becerisi yüksek oyuncuların bu becerileriyle hücumda üreteceği pozisyonlar önemli bir yer tutuyor. Bu iki hücum planı ile birlikte Süper Lig’de nasıl bir dominasyon yakalayacak hoca bu konu hem sosyal medyada hem de taraftarlar arasında tartışmalara ve soru işaretlerine neden olsa da bu tartışmada kimin haklı olduğunu ancak ve ancak lig başladığında görebileceğiz.

Comunio'ya sor! Hangisi satılmalı: Biglia mı, Hamsik mi yoksa Fernando mu?

Hamsik ile ilgili sakatlık ve Avrupa macerası dolayısıyla kafamda soru işaretleri bulunsa da tercihimi Biglia’dan yana kullanıyorum.

Devam oku...

Hücum hattı sil baştan

İşin biraz da isim tarafına bakmak gerekirse geçen sezon Michy Batshuayi, Cyle Larin, Güven Yalçın, Rachid Ghezzal, Alex Teixeira, Gökhan Töre, Kevin Nkoudou’dan oluşan hücum rotasyondaki birçok isim yeni sezonda takımda olmayacak. Bu oyuncuların takımda olmamalarının birçok nedeni var ancak beklentileri karşılama konusunda çok çok aşağıda kalmaları en büyük neden olarak görülebilir. Batshuayi’nin kiralık sözleşmesi bitti, onun haricinde Güven Yalçın, Gökhan Töre ve Cyle Larin de sözleşmeleri sona erdiği için takımdan ayrıldı. En son da karşılıklı anlaşarak Alex Teixeira’nın sözleşmesi feshedildi Beşiktaş’ta.

Geçen sezondan kabaca elde kalan Rachid Ghezzal ve Kevin Nkoudou’nun yanına kısa süre içinde Wout Weghorst, Jackson Muleka ve Cenk Tosun’u transfer etti. Ayrıca geçen sezon U-19 takımında oynayan Semih Kılıçsoy’u da bu sezon daha çok A takım kadrosunda göreceğiz gibi gözüküyor. Bu oyuncular haricinde geçen sezonu başka takımlarda kiralık olarak geçiren Tyler Boyd ve Ajdin Hasic de kiralama süreçlerinin bitmesinin ardından Beşiktaş’a geri döndüler. Bu oyunculardan bir veya birkaçının ayrılma durumuna göre Beşiktaş’tan bir tane daha hücuma oyuncu takviyesi yapması da bekleniyor, bunu da yazıya eklemeden geçmeyelim.

Rachid Ghezzal

Rachid Ghezzal geldiği günden bu yana saha içinde göstermiş olduğu performansla beraber Beşiktaş taraftarlarının neredeyse hepsinin sevgisini, Türkiye’deki maçları izleyen futbolseverlerin de saygısını kazanmış özel bir futbolcu. Beşiktaş hücumlarının da sahada olduğu sürece en büyük yaratıcısı ve top dağıtıcısı o. Top onun  ayağında olduğunda Beşiktaşlılar illa ki bir şekilde takımı için yeni bir hücum yaratabileceğinden emin durumda. Geçen sezon gol sayısında belli bir seviyenin üzerine çıkamasa da Rachid Ghezzal arkadaşları için gol olabilecek o pozisyonları yaratmıştı. Yeni sezonda yeni takım arkadaşlarıyla saha içinde nasıl bir uyum yakalayacak göreceğiz.

Futbolcu önerileri: Başarılı kadroların gizli silahları 1M ve altı ‘kelepir’ oyuncular!

Dikine oyun anlayışı, asist yeteneği ve fırsat bulduğu anlarda kaleyi yoklaması Kerem’in dikkat çekici özelliklerinden öne çıkanları.

Devam oku...

Wout Weghorst

Takımın yeni transferlerinden Wout Weghorst geliş sürecinde taraftarları en çok heyecanlandıran isimdi. Oyuncunun Wolfsburg’da başardıkları üstüne Premier Lig’e transfer yapması ciddi bir referans oluşturuyor. 1 yıl kiralık olarak transfer edilen Weghorst’un uzun boyuna rağmen hareketli bir oyuncu oluşu, rakip stoperlere karşı hem yerden hem de havadan üstünlük kurabilmesi ve ortalama bir santrfora göre daha iyi bir pasör oluşuyla beraber ceza saha içinde kendisi pozisyona girebildiği kadar ceza sahası dışı ve çevresinde alacağı toplarla takım arkadaşlarını da pozisyona sokabilecek bir profil çiziyor.

Jackson Muleka

Takımın yeni transferlerinden Jackson Muleka aslında Türkiye ve Comunio menajerlerine yabancı olmayan bir isim. Geçen sezon Comunio’da ona liglerinde sahip olan menajerlerine neredeyse her hafta yüksek puan kazandıran Jackson Muleka yeni sezonda da Comunio menajerlerinin en çok tercih edeceği oyuncuların başında geliyor. Ceza sahası içinde golle buluşmak için doğru koşuları yapabilen ve doğru noktalarda poziyon alabilen bir santrfor olması ile açık alanda defans arkası koşuları iyi yapabilmesiyle Weghorst’un yanındaki o yardımcı hücumcu görevini iyi yapabileceği tahmin ediliyor.

2022/2023 sezonu genel bilgilendirme: Sezon öncesi bilinmesi ve tazelenmesi gereken bilgiler.

2019/2020 sezonundan bildiğiniz gibi bu sezon da 19 takımlı bir Süper Lig bizleri bekliyor. Bu demek oluyor ki, her hafta bir takım bay geçecek.

Devam oku...

Cenk Tosun

Beşiktaş’ın sezon öncesinde yapmış olduğu bir diğer önemli hücumcu takviyesi de Cenk Tosun oldu. Beşiktaş tarihinin en pahalı oyuncu satışına konu olan Cenk Tosun İngiltere’de geçirdiği dönemin ardından deyim yerindeyse yuvasına geri dönmüş oldu. İngiltere’de yaşadığı sakatlık problemleri oyuncu hakkında soru işaretleri yaratsa da Beşiktaş’ın oynamış olduğu iki hazırlık maçında da diri bir görüntü çizmesiyle Cenk Tosun yeni sezonda iyi bir şekilde hazırlanmak istediğini bize gösteriyor. Ayrıca şu anki Beşiktaş kadrosunda hem Weghorst’un hem de Muleka’nın ilk yedeğinin Cenk Tosun olmasıyla maçlarda alacağı sürenin normal bir yedek oyuncudan fazla olabileceğini düşünüyorum. Bu da sezon içinde Comunio menajerlerinin onu tercih etme yüzdesini arttıracaktır.

Diziliş ve olasılıklar

Son olarak Valerien Ismael’in oynatmak istediği dizilişe göre bu oyuncular nasıl roller alabilir buna bakalım. Ismael hoca bize referans olabilecek maçlarda 3-4-1-2 ve 3-4-3 dizilişleri ile sahaya dizildi. Burada da önde sürekli 3’lü bir oyuncu grubunun sahada olacağı vaat ediliyor. Ghezzal – Muleka – Weghorst 3’lüsü isim ve birbirine uyum olarak baktığımızda iki dizilişte de sahada olacak 3’lü gibi görünüyor. Eğer 3-4-1-2 oynarsa Beşiktaş Ghezzal orta sahadaki 4’lü hat önünde serbest bir on numara gibi orta saha-forvet bağlantısını kuracak oyuncu, Muleka ile Weghorst ise de önde çift forvet oynayarak hem toplu oyunda merkezdeki oyuncu sayısını kalabalıklaştırmayı hem de top rakipteyken birden çok oyuncuyla baskı yapıp top kazanma ihtimalini arttıracak bir düzen içine girmiş oluyor.

3-4-3 dizilişi ile sahaya dizildiğini görürsek bu sefer Rachid Ghezzal daha etkili olduğu düşünüldüğü sağ kenara yakın bir kenar forvet görevi üstlenecek ve hücumların Beşiktaş’ta daha çok muhtemel Rosier- Ghezzal kanadından olgunlaştığı bir senaryoyu bize izletecek. Muleka da tam onun karşısında sol kenarda bir kenar forvet olarak konumlanacak ve topun sağda olduğu pozisyonlarda ceza sahası içine destekleyici koşular atarak takımının gollerine katkı sağlamak isteyecek. Ayrıca merkez forvet Weghorst’un savunmacıları üstüne topladığı pozisyonlarda defansın arkasında oluşan boşluklara koşular atarak daha kısa bir yoldan takımı için pozisyona girebilecek bir ekstra hücum avantajı sağlatacak takımına. Weghorst da merkez forvet oynayarak topla daha fazla buluşabileceği, topu saklayabileceği ve takımı için topu kullanabileceği bir rol üstlenebilir 3-4-3 formasyonunda.

Comunio bilgilendiriyor! Az bilinen çok kullanışlı Pro Player özelliği: Futbolcuyu devre dışı bırak.

''Futbolcu devre dışı bırak'' özelliği ile transfer listesine gelmesini istemediğiniz futbolcuları seçerek listeye düşmelerini engelliyebiliyorsunuz.

Devam oku...

Yazıyı genel olarak toparlamak gerekirse Beşiktaş hocası Valerien Ismael’in sahada oynatmak istediği 2 ana diziliş ve genelde sabit kalacak Ghezzal-Muleka-Weghorst ön hücum hattıyla yeni sezonda hücumda daha fazla pozisyona girip daha fazla gol atmak isteyen bir yapıda olacak. Bu hücum hattının ilk yedeği olan Cenk Tosun da aldığı sürelerde takımı için elinden geleni saha içinde yapacaktır. Yeni bir yazıda görüşmek üzere.

Sen de Comunio heyecanına ortak olmak istiyorsan -> tıkla!

 

Yazar: Oğuz Oruç

Tüm makaleler Oğuz Oruç »