Foto: © Seskim Photo [Imago Images]

Sevgili Okurlar,
Bu hafta yeniden piyasaya göz gezdiriyoruz ve güncel oyuncu değerlerini ele alıyoruz. Bazen piyasaya baktığımızda belirli oyuncuların aşırı değerli olduğunu görebiliyoruz. „Bu oyuncu bu kadar eder mi, yahu?!“, dediğinizi adeta duyuyor gibiyim. Fakat bu değerler Comunio’nun belirli bir algoritmasına dayanıyor.

Comunio’da futbolcuların değerin piyasanın ilgisine göre belirleniyor. Yani ne kadar ilgi varsa, o kadar yüksek, ne kadar ilgi az ise, piyasa değeri o kadar düşük oluyor. Özellikle yeni transferlerde bu algoritmanın işleyişini kolayca görebiliyoruz. Büyük takımlar ve önemli isimlerin daha performans göstermemesine rağmen, oluşan aşırı ilgiden dolayı, Comunio piyasasında tavan yapabiliyorlar. Fakat sezon içinde bu değer gösterilen performansa dayalı olarak kendini düzeltiyor.

Bu yazımızda oluşan bu değerlere binaen „overrated“ ve „underrated“ futbolcuları kişisel düşüncelerime göre size için derledim.

Overrated

Lincoln 17.090.000

Hazırlık maçlarında olumlu bir performans göstermiş ve Fenerbahçeli taraftarları heyecanlandırdı. Şuan Comunio piyasasının en değerli 9. oyuncusu. Bunun karşılığını verebiecek mi ayrı bir konu. Geçmişinde ne Avrupa tecrübesi, ne de Süper Lig tecrübesi olan Brezilyalı futbolcu aslında bakarsanız tam bir sürpriz yumurta. Fenerbahçe’nin Lincoln’nun oynadığı pozisyona sürekli yeni transferler yapması, ona olan güvenin daha tam oluşmadığının bir göstergesi olabilir. Bana kalırsa Lincoln bu değerin karşılığını veremeyecek.

Beşiktaş'ın yeni sezon hücum hattı nasıl olacak? Valerien Ismael ve oyun sistemleri ele alındı.

Geçen sezondan gereken derslerin çıkarıldığı ve neredeyse tamamen yenilenmiş bir hücum hattı ile yeni sezona başlayacak bir Beşiktaş.

Devam oku...

Alexandru Maxim 17.670.000

Rumen futbolcu gerçekten Süper Lig’in kaliteli orta saha oyuncularından birisi. Geçen sezon attığı goller ve yaptığı asistlerle Gaziantepspor’u dirençli bir takım hüviyetine getirdi. Fakat futbolcunun yaşı da (32) göz önünde bulundurulması gerekir diye düşünüyorum. Suan en değerli 8. Futbolcu olan yetenekli orta saha, lig başladığında değer kaybı yaşayabilir. Daha lig başlamadan Maxim’e bu kadar bir ücret vermek tamamen intihar olabilir.

Bruma 18.120.000

Transfer sezonu’nun en tartışmalı transferlerinden biri olan Bruma, Fenerbahçe kadrosunda kendine yer bulabilecek mi merak konusu. En son Galatasaray’da gösterdiği performansla taraftarları çokta mutlu edemeyen Portekizli futbolcu, Avrupa’da da umduğunu bulamadı. Fenerbahçeli taraftarların bile tam olarak içine sinmeyen bir transfer olmasından dolayı bu kadar yüksek bir değere sahip olması, kafalarda sorular bırakıyor. Kesinlikle uzun vadeli olarak Bruma’ya bu denli bir yatırım yapmamak gerekir diye düşünüyorum.

Fernando 11.930.000

Brezilyalı futbolcu Antalyaspor’un kadrosuna kalite katan futbolculardan diyebiliriz. Geçen sezon gayet başarılı biri performans gösteren Nuri Şahin’in ekibi, bunu biraz Fernando’nun kalitesine borçlu. Her ne kadar iyi olsada, sezona çok yüksek bir maliyetle giriş yaptı tecrübeli oyuncu. Antalyaspor’dan beklentiler bu sezon çok yüksek. Nuri Şahin’dan büyük bir patlama bekleniyor. Bu sebeple Antalyaspor’lu oyuncular değerli olacaktır. Fakat sezon başında bu maliyetle bir Fernando almak çok karlı bir yatırım olmayacaktır. Fiyatı 3-4 milyon düştüğünde, bir puan garantörü olarak kadroda bir Fernando‘ya sahip olmak sizleri ileriye taşıyacak.

Dimyat'a pirince giderken evdeki bulgurdan olmak! Geçen sezon Süper Lig'de oynamış ve yükseliş beklentisi olan futbolcular.

Ligin son haftalarına doğru geçmiş günlerinden esintiler vererek yeni sezona umut ışığı yaktı. Bu sezon Sivasspor’un parlayan yıldızı olabilir.

Devam oku...

Underrated

Atilla Szalai 5.850.000

Çok saygı duyduğum ve kalitesine güvendiğim bir futbolcu Atilla Szalai. Macar futbolcu geçen sezon yeterli performans gösteremedi İsmail Kartal altında. Yeni hocayla birlikte kalitesini ispatlamak adına herşeyi yapacaktır. Kim Min Jae’nin gitmesinin gündemde olduğu bir senaryoda, yeni bir transfer düşünmek yerine, Fenerbahçe Atilla Szalai’in kalitesine güvenmesi gerekir. Su an kalitesine göre „kelepir“ bir fiyatta olan Szalai, sezonun en fazla değer kazanan futbolcuları arasına gelirse şaşırmayalım.

Emirhan İlkhan 2.350.000

Beşiktaş’ın hala 10 numara pozisyonun’da oynayabilecek bir futbolcusu yok. Yabancı sınırlamasından dolayı Emirhan bu kadroda kendine yer bulabilmeye çok yakın. Valerien İsmael’in kendisine güvendiği ve sürekli olarak ilk 11’de oynatabileceği gündemde. Genç yetenek bu baskıyı kaldırabilecek bir kaliteye sahip olduğunu geçen sezon bir kaç kez gösterdi. Bu şartlar altında bu sezon Emirhan için patlama sezonu olabilir. Değerinin çok altında olduğu ise aşikar.

Comunio'ya sor! Hangisi satılmalı: Biglia mı, Hamsik mi yoksa Fernando mu?

Hamsik ile ilgili sakatlık ve Avrupa macerası dolayısıyla kafamda soru işaretleri bulunsa da tercihimi Biglia’dan yana kullanıyorum.

Devam oku...

Miguel Crespo 6.030.000

Geçen sezon Fenerbahçe’nin açık ara en yararlı futbolcusu olduğunu rahatça söyleyebiliriz. Adeta bir dinamo gibi Fenerbahçe’nin oyununa yön veren Arjantinli orta saha, bu sezon içinde iddialı olduğunu söyleyebiliriz. Fenerbahçe’nin çok iddialı olduğu bir sezonda, Crespo’nun suan için çok düşük. Sezon başladığında onu bu seviyelerde bulmak çok zor olacaktır.

Mesut Özil 3.410.000

Tamam Mesut Özil‘in kariyeri son yıllarda düşüşte olabilir, Fenerbahçe’den problemli bi şekilde ayrılmış olabilir, fakat suan ki piyasa durumu „o kadar da değil“ dedirtecek cinsten. Yaş ilerleyebilir, performans düşebilir fakat klas daima kalıcıdır. Eski yıllarda ki performansı olmasa dahi, Başakşehir’de Emre Belözoğlu ile birlikte Özil tekrardan kendini bulacaktır. Baskıdan ve medya uzak bir futbol kulübünde Mesut’u bir kez daha namına layık bir futbol oynadığını göreceğizdir. Adeta „bedava“ bir şekilde herkesin su an kadrosuna katması gereken bir futbolcu.

Sen de Comunio heyecanına ortak olmak istiyorsan -> tıkla!

 

Yazar: Hasan Memiş

Tüm makaleler Hasan Memiş »